| BluePuff_3062 a întrebat:

Un robinet umple un bazin in 2 ore.Alt robinet umple acelasi bazin in 3 ore.In cate ore vor umple bazinul cele 2 robinete, fiind lasate deschise simultan? Sunt in clasa a V-a si am facut o semi-rezolvare:

primul robinet umple bazinul in 2 ore-jumatate bazin-1 ora.
al II-lea robinet umple bazinul in 3 ore-1 ora-o treime(1 supra 3)din bazin.
1 ora-doua robinete-
o doime +o treime-aducem la numitor comun 6.
3 sesimi + 2 sesimi=5 sesimi din bazin(umplu 2 robinete intr-o ora)

Mai departe nu am stiut si nu am invatat inca metoda de 3 simpla.Stie cineva restul rezolvarii problemei?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te gandesti la bazin: sa zicem ca are 6 litri, deci primul robinet are un debit de 3 litri pe ora( 6l/2ore), iar al doilea robinet are un debit de 2 litri pe ora (6l/3 ore), in concluzie cele doua robinete au un debit compus de 5 litri pe ora.
in prima ora se umple bazinul de 6 litri cu 5 litri de apa, iar in urmatoarele 12 minute se umple cu inca un litru, in concluzie bazinul se umple cand cele 2 robinete sunt deschise in 1:12

7 răspunsuri:
| Princessee a răspuns:

Nu...nu stiu... e o problema grea

| Princessee a răspuns:

Nu...nu stiu....e o problema grea

| ellai a răspuns:

2 ore jumate'. cred tongue

| ka2 a răspuns:

... o ora si 12 minute

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

5*cu patru eparot si punem sepitarul 7 pe cionsicul il punem cu ceonsiculul 2 si punem 4 si ne da cine va sti va sti si asta basta

| 10Math a răspuns:

Inmultesti 3x2 siti da 6, bazinl e de 6 litri.Dca vei porni amandoua robinetele vor vea o viteza de 5 litri pe ora adica intr-o ora vor umple 5 litri si mai ramane 1 litru adica 2 minute.ACESTA E REZULTATUL! SUCCS^^