| silvik_7143 a întrebat:

Dau funda celui ce ma ajuta!(raspunsuri cat mai detaliate va rog happy

Doua robinete curgad impreuna pot umple un bazin in 18 ore. Cele doua robinete au curs impreuna 3 ore, apoi s-a incis primul.Al doilea robinet a curs singur 30 de ore si bazinul s-a umplut.Aflati cat timp ii trebuie fiecarui robinet pentru a umple singur bazinul.

P. S:nu este tema...lucrez suplimentar si nu stiu cum se rezolva sad

Răspuns Câştigător
| xt9000 a răspuns:

In tei ore au functionat amandoua, deci scazi din 18 pe 3 si obti 15.inseamna ca in 15 ore le ia la amandoua sa il umple, dar daca merge doar unu ia 30, inseaman ca robinetele la fel de mari adica egale. daca amandoua il umplu in 18 ore, unu singur il umple in 36 ore

2 răspunsuri:
| push2gl a răspuns:

2 robinete = 18 ore
1 robinet = 18 X 2 = 36 ore

| BlaxyGirl a răspuns:

2 robinete=18 ore 1 robinet = 18ori2 =36 ore big grin