| RandomJ a întrebat:

Unde ai posibilitatea să îți găsești o meserie după absolvire? La Facultate de Finanțe, Asigurări, Bănci și Burse de Valori sau la Facultatea de Contabilitate și Informatică de Gestiune? Și la care dintre ele se face matematică financiară serioasă, dacă știți cumva

Răspuns Câştigător
| meli120 a răspuns:

Depinde de ce faci pe langa faculta, e mai mult despre voluntariate, limbi straine ( minimi o limba plus engleza) pentru primul job. Avand cele 2 ar trebui sa prinzi un intership in timpul facultatii, mai apoi sa ai asteptari sa prinzi un job calumea dupa absolvire. Eu sunt la Contabilitate si informatica de gestiune, eu zic ca e destul de ok, dar e important ce faci tu pe langa gen sa fii interesat. La firmele mari, nu prea faci conta pura, ESG e in crestere, pe langa asta Audit sau Risk. Sunt tot felul de oportunitati create de organizatile studentesti, gen prezentari unde vin reprezentanti a unor multinationale care iti prezinta ce oferte de joburi/intership-uri au si care ar fi criteriile de eligibilitate( in mare evident). Nu ma pronunt cu privire la Finante, Asigurari, Banci si Burse de valori, dar cel mai probabil e egalitate de sanse si nu conteaza ce termini, doar ce faci pe langa si cat de la curent esti cu oportunitatile de joburi/intership.

1 răspuns:
| felixf a răspuns:

Orice domeniu in care termini om facultate daca esti bun stii sa-ti cauti un loc de munca, daca esti mediu sau mediocru te bazezi pe parinti sau prieteni sau pile cunostinte relatii. Poti termina si facultatea de maturator de strada ca daca nu esti bun degeaba ai termninat-o. Totul depinde de tine cum te invarti, cu cine vorbesti sau ce vrei sa faci dupa terminare. Bafta in alegere