| ElenaGhilbert a întrebat:

Unde in viata imi trebuie TEOREMA LUI PITAGORA?

10 răspunsuri:
| William a răspuns:

La scoala.

| Vokii a răspuns:

La ora de matematica. laughing

| MarianWLF a răspuns:

La nimic, e intulil, nu iti incuia capul cu informatii inutile care ti se dau in scoala, da, o invat daca trebuie sa dau test de exemplu, dar dupa o "arunc la cos", nu ai nevoie de teoreme de mate in viata, sunt inutile, la fel ca majoritatea orelor din scoala, as explica mult mai detaliat, dar abia am ajuns acasa de la munca si imi cam cad ochii in gura, alta data laughing

| FemeiaPisică a răspuns:

Îţi trebuie la şcoală şi te ajută să îţi dezvolţi logica.

| Dariusuu a răspuns:

Doar la test îţi trebuie dacă nu te interesează să calculezi nu ştiu ce ipotenuză.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Eh, teorema lui Pitagora e mai accesibila. Poate vrei vreodata in viata sa afli ipotenuza unui triunghi dreptunghic, asa ca ai nevoie de asta. Si e usoara.
Oricum in liceu nu mai faci asa ceva. Vor fi alte teoreme, de exemplu a lui Darboux, aia chiar ca nu te ajuta la nimic in viata, dar cel putin, cica, te face sa gandesti logic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La scoala la orele de matematica(inclusiv testele) si la EXAMENUL DE EVALUARE NATIONALA -evident...in plus dupa ce iesi de la scoala-absolvi (inclusiv liceu, facultate) si DACA doresti sa te faci profesoara de matematica te ajuta atat pe tine cat si pe vitorii tai elevi happy
...dar am un presentiment ca nu asta e slujba ta de vis -am dreptate?
happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

+ https://www.google.ro/......https?/ poate gasesti aici raspunsul la intrebarea ta -eu nu prea sunt prietena cu matematica :)

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Eu am terminat liceul de mate-info si nu mi-a folosit mai deloc pana acum la varsta de 28 de ani. nici alte notiuni de matematica. dar mi-a dezvoltat gandirea logica. memoria. incearca sa iti dai seama singura care sunt lucrurile cele mai utile in viata din scoala si apoi insista sa le inveti pe alea foarte bine. vazusem o data la tv o emisiune in care o persoana avea o meserie de constructor si folosea des teorema lui Pitagora. dar in general oamenii nu o folosesc.

| Ciumpi35 a răspuns:

Pentru nota de trecere