| Cathy_5203 a întrebat:

Unde pot gasi definitia verbului eliptic?

11 răspunsuri:
| tenshi261 a răspuns:

ELÍPTIC -În formă de elipsă
funda?>

| myhaelamar86 a răspuns:

Vrea sa stie definitia "verbului eliptic", nu a verbului "eliptic", gogomanilor.
Nu am eu prea multa scoala dar cred ca este vorba destpre verbul care nu apare intr-o propotitie, dar este subinteles. ex: Am vrut sa alerg, dar nu am putut. (sa alerg).
Sper sa nu ma insel.

| MarYan00 a răspuns (pentru myhaelamar86):

Da..kre` ca ai dreptatelaughing

"O propozitie eliptică este o propoziție in care verbul este subînțeles. Ea poate consta dintr-un adverb predicativ.

Propozitiile eliptice de predicat sau subiect sunt cele ce nu contin predicat, respectiv subiect."

| MarYan00 a răspuns:

laughing)..in dictionar unde altundeva?

ELÍPTIC, -Ă (adj.) 1. În formă de elipsă 2. Care conține o elipsă

SI

ELÍPSĂ, elipse=1. Locul geometric al punctelor dintr-un plan pentru care suma distanțelor la două puncte fixe, numite focare, este constantă. 2. (Figură de stil care constă în) omiterea din vorbire sau din scris a unor elemente care se subînțeleg sau care nu sunt absolut necesare pentru înțelesul comunicării

ceau:p

| lovemusic605 a răspuns:

De când "eliptic" e verb? Ia fii tu mai atent!winking

| MarYan00 a răspuns (pentru lovemusic605):

Exact..nu observasem k a scris verblaughing

| iiKiduuu a răspuns (pentru lovemusic605):

Fii tu mai atent/ăwinking
a scris "verbului eliptic" nu "verbul" eliptic...te cam bate romana sincer, iate cu Maryan de mână si mai dati o tură pe la clasa 1.
efinitia verbului eliptic, adică ce îl face pe verb să fie eliptic.

Ap: Tot ce pot să îți spun e doar un exemplu cu un astfel de verb... "Ea l-a intrebat si el, nimic."Analizezi si tu propozitia dacă stii si îti dai tu seamatongue

| lovemusic605 a răspuns (pentru iiKiduuu):

De fapt, ai dreptate. Scuze, greşeala mea! Oricum, a trecut aproape un an de când am răspuns la întrebare.

| iiKiduuu a răspuns (pentru lovemusic605):

Nu-i nimic laughing eu abia acum am văzut-o big grin