| anonim_4396 a întrebat:

Unde pot gasi informatii despre traditiile si obiceiurile din Peru?

3 răspunsuri:
| doinitza94 a răspuns:

Tradiţie inedită în Peru: Oameni de toate vârstele se bat, la propriu, în ziua de Crăciun

O tradiţie nu tocmai obişnuită are loc în fiecare an, în Peru. Oameni de toate vârstele se bat, la propriu, în ziua de Crăciun.

Este felul lor de a scăpa de toate nemulţumirile adunate în anul care trece. Locuitorii oraşului Cuzco se iau la pumni, se lovesc unii pe alţii cu picioarele şi reuşesc în acest fel să uite de toate necazurile.

Deşi ritualul pare dureros la prima vedere, rareori vreunul dintre participanţi este rănit.

De cele mai multe ori, totul se încheie cu zâmbete şi îmbrăţişări.

http://1001fotos.de/IRPeru.htm

Sper ca te-am ajutat!

| CaRamElLa05 a răspuns:

Http://1001fotos.de/IRPeru.htm
Poti gasi ceva aici:)