| anonim_4396 a întrebat:

Vreau informatii despre traditiile si obiceiurile din rusia cat mai repedeeee!
O sa dau funda pentru cel mai folositor si rapid raspuns.big grin

Răspuns Câştigător
| andreeamitoi a răspuns:

Pai... uite aici:

Pentru scopuri practice, în gospodăria ruşilor lipoveni baia (de tip saună) reprezintă o anexă separată, la oarecare distanţă faţă de casă, pentru a evita pericolul de incendiu, mai ales în trecut, când gospodăriile erau acoperite cu stuf sau paie.

Baia cu aburi face parte şi din ceremonialul ospitalităţii tradiţionale a ruşilor lipoveni. Musafirul dorit, oaspetele de onoare, indiferent de ce neam şi de ce religie ar fi, poposit la casa lipoveanului autentic, va fi poftit de gazdă să guste din deliciile băii cu aburi, special pregătită în onoarea sa.

Sper c-am ajutat!

Bye!

6 răspunsuri:
| deny a răspuns:

Au o limba ciudata si litere si mai ciudate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hei, useri de pe TPU! sariti ca arde!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nuuuuuuuuuuuu