| alecsasweet a întrebat:

UNGENT! Dati-mi si mie proprietatile chimice ale magneziului. Va rog!

Răspuns Câştigător
| asman a răspuns:

Magneziul este un metal foarte rezistent, de culoare alb-argintie, foarte ușor (cu o treime mai ușor decât aluminiul) și care devine ușor mat în contact cu aerul. În soluție, formează ioni de Mg++. Este ușor de aprins când este sub formă de fâșii subțiri. Odată aprins, arde cu o flacără albă, foarte luminoasă și este greu de stins, fiind capabil să ardă la interacțiunea cu azotul și dioxidul de carbon.

SURSA:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Magneziu

2 răspunsuri:
| annkaa a răspuns:

Magneziul are urmatoarele proprietati:
are rol in formarea dintilor si a oaselor;
alaturi de calciu si fosfor, ia parte la controlul excitabilitatii;
are si rol plastic important, reprezentand unul dintre principalii constituenti ai scheletului si dintilor;
regleaza echilibrul calcic;
ajuta la buna functionare a muschilor cardiaci si a creierului;
intareste reactiile de aparare a organismului la infectii;
intarzie imbatranirea si atenueaza durerile provocate de senilitate;
activeaza sistemul neuromuscular;
regleaza temperatura corpului;
inlesneste metabolizarea vitaminei C, ca si a calciului, fosforului, potasiului si sodiului;
preintampina atacurile de cord;
mentine starea de sanatate a dintilor;
impiedica depunerile de calciu, ca si formarea de calculi biliari si renali;
contribuie la reglarea a nu mai putin de 300 de functii enzimatice etc.

mai multe detalii despre magneziu aici:
http://www.tratamente-naturiste.ro/......gneziu.htm

| Irina0027 a răspuns:

Buna alecsa. Uite aici :
- Magneziul este stabil in aer uscat
- Aprins in aer, arde cu flacara luminoasa
- In clorul umed se aprinde de la sine cu o reactie luminoasa si formare de clorura de magneziu
- Magneziul are actiune reducatoare asupra substantelor care contin oxigen; astfel el poate arde si in bioxid de carbon, punand carbonul in libertate:
2Mg+CO2=2MgO+C
- Apa ataca magneziul numai foarte incet, datorita formarii stratului protector de hidroxid de magneziu. Asupra vaporilor de apa, magneziul are insa, o actiune puternic reducatoare:
Mg+2H2O=Mg(OH)2+H2
- Din cauza tendintei pronuntate de a se combina cu oxigenul, magneziul poate reduce numerosi oxizi, proprietate folosita pentru obtinerea unor elemente: bor, siliciu, carbon etc.

Asta am eu in caiet. Sper ca te-am ajutat. big grin