| tacoijanina a întrebat:

Unirea moldovei cu tara romaneasca a avut loc in secolul 19, iar alipirea transilvaniei la Romania s-a realizat in anul 1918. care eveniment este mai corect?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si Transilvania s-a unit cu Romania, nu a fost o alipire.
Si in ce sens intrebi tu "care eveniment a fost mai corect?"
Nu se pune nici o problema de corectitudine sau incorectitudine, ambele au fost corecte din toate punctele de vedere: istoric, politic, social si ca procedura.

| sublime89 a răspuns:

Ambele evenimente sunt corecte. Moldova s-a unit cu Tara Romaneasca in secolul 19, mai precis in 1859, iar Translivania s-a unit cu Romania pe 1 decembrie 1918.