| Popa_George_1996_u2Sd a întrebat:

Universitatea din Bucuresti este mai bine vazuta pe CV decat Universitatea "Al. I. Cuza" din Iasi? Intreb pentru ca nu stiu unde exact ar fi mai bine pentru master. Stau la jumatatea drumului dintre Iasi si Bucuresti.

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Sigur, ambele sunt bune, sunt scoli, nu companii. Dar pentru ce iti trebuie? Asta este esential. Daca esti un peste mare intr-o balta medie la Iasi, s-ar putea sa fi plevusca aici, nu din cauza ta, ci pentru ca vii din afara. Daca vrei sa faci doctorat dupa master, poate la Iasi te ia un profesor, posibil aici sa aiba oameni care le-au atras atentia toti. Dar daca vrei sa te angajezi la o firma din alt domeniu, da, le face impresie CEVA mai buna UB. Si unde sa fie firma? In Bucuresti? Atunci cel mai bine e sa faci si masterul aici, pana il termini te familiarizezi cu piata muncii. Sau poate urmaresti dezvoltarea personala in primul rand, eu aici la UB am facut cu marii savanti, Boia, Zoe Petre. Pentru asta recomand UB. Succes, colega, orice ai alege.

1 răspuns:
| Yurisa a răspuns:

Nu conteaza facultatea unde o faci, atat timp cat e la stat si nu la privat (aka fabrici de diplome). Conteaza specializarea, experienta, si detinerea unui discurs bun si elevat. Ambele sunt facultati prestigioase. Noroc sa ai