| anonim_4396 a întrebat:

Unu din a 8-a tot își bate de mine cum că sunt prost și pârăcios(eram când am fost mic, dar nu mai sunt)și m-a amenințat că mă va bate (m-am certat cu el pe clash royale ).Nu mai zic că el(ca mulți alții)mă au zice la ai mei că înjur și ei de parcă nu înjură.Ce rost mai are dacă mă las de înjurături, tot au cu ce mă zice.Eu venind dintr-o familie de penticostali pot spune că am belit-o.Din cauza lor mi-e frică să ies afară în pauze, că s-ar putea să vină la mine și să mă bată.Ce aș putea face?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ba da esti, nu te-ai schimbat, uite cum iti barfesti colegi pe TPU

| Celcestietot a răspuns:

Ai putea invata si tu niste miscari de atac si de autoaparare. Ar puta sa te mai ajute si cu ceva daca crezi in Dumnezeu, nu?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Nup.

| Simpatic a răspuns (pentru Celcestietot):

Sau sa aplice metoda ninja, sa arunce cu fum de acela si sa dea cu praf de uscheala. nu te bagi intr-o bataie daca nu esti bazat pe tine si pe tehnica ca o iei.

| Osneros a răspuns (pentru Simpatic):

Mai bine dai cativa pumni si o iei ca un barbat decat sa fugi toata viata.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Incearca sa ii eviti, nu mai schimba nici o vorba cu ei trateazai cu indiferenta si termino cu ei o data. Daca vin ei la tine si au ceva de impartit cu tine sa nu spui nimic pleaca de acolo.
Daca ei sar la bataie si tu nu poti sa te lupti cu ei dati jos pantaloni arata-le organu, facand asta ei se vor speria de tine crezand pe moment ca esti gay si se vor feri de tine imediat. Spunele ca vrei sa ii violezi si alea alea ca sa bagi frica in ei.
Asa poate te vor lasa in pace si te vor privi cu alti ochi. Prefate ca esti nebun asa poate te vor lasa in pace.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel puțin eu nu sunt curvă

| NonZarek a răspuns:

Cea mai sigura rezolvare e sa mergi la părinții tăi, sa le discuți problema și sa le recunoști ca ai mai înjurat si ca iti ceri scuze și încerci sa nu repeti greșeala, le spui asta pentru a i pune în tema cu ce ai făcut tu, în caz ca aia de care spui tu vor merge la părinții tăi și le vor spune ce ai făcut, părinții tăi sa nu fie deloc surprinși și sa tina cu tine. Cel mai bine sa vina tatăl tău la școală și sa discute cu imbecilii aceea, dacă nu vor înțelege nici asa, ceea ce ma îndoiesc, încearcă sa mergi la director tot cu părinții tăi și sa ii prezinți problema, după care el va lua masuri, plus nu știu dacă ști, ce fac ei este bullying, iar la noi recent s-a acceptat o lege privind bullying ul, deci, o vor incasa urat dacă nu încetează cu prostiile.

Dacă nu merge niciuna dintre variante, încearcă sa fi mai tare, sa le dai de înțeles ca nu le mai permiți sa facă cum vor ei cu tine, și nu mai vorbi cu ei, îți sugerez sa urmezi un curs de kickbox sau kung fu sau oricare alt curs care include contactul fizic și auto apărarea. Mai te dai și tu pe lângă alții mai solizi, te împrietenești și îți aperi spatele sa zicem, dar astea doar dacă nu au funcționat sugestiile de mai sus, dar ma îndoiesc sa nu funcționeze. În România asta sunt copiii, niște gunoaie, Crescuți de tomberoane, și eu am dat de asa ceva, dar se va rezolva.

Succes

| anonim_4396 explică (pentru NonZarek):

Și ce aș putea să le zic? I-am zis mamei că înjur (dar mai pe lângă subiect). Proștii ăia sunt prieteni cu un coleg de al meu care înjură tot timpul, iar ei mă iau peste picior și n-au nici pe naiba

| NonZarek a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa le zici cui? Părinților? Toate boacanele cum am spus, sa fie la curent cu tot ce faci, mau apoi le spui problema ta, ce pățești la școală, cum te amenință și le spui ca te simți stresat și nu ști ce sa faci și ca I rogi sa te ajute.

| andiceasu95 a răspuns:

Spune chestia asta dirigintei tale, si politia va veni la poarta ei si va primi o amenda pentru amenintari!

| LuluOneMillion a răspuns:

Iti antrenezi reactiile si deciziile bune luate rapid. Daca stii ce sa le spui si arati ca nu te deranjeaza, si te convingi si pe tine sa nu te deranjeze, o sa se plictiseasca.

| Luca3472 a răspuns:

Pai la cum vorbesti sigur esti un tocilar uitat de lume deci csf. e o vorba...,, Tine-ti prietenii aproape iar dusmanii si mai aproape''

| anonim_4396 explică (pentru Luca3472):

În caz că nu știai, vorbeam cu RAY, dar mi-a dat ignor