| anonim_4396 a întrebat:

Unul dintre cele mai cunoscute mituri este acela că un om îşi foloseşte doar 10% din creier. Analizele imagistice au arătat că creierul este folosit în totalitate. Este adevărat că unele zone sunt mai active decât altele şi că unele regiuni din creier au o importanţă mult mai mare faţă de altele, în ceea ce priveşte funcţiile vitale.
Dar sa presupunem ca folosim doar 10% din creier... ce se intampla cu celelalte 90% stiut fiind ca nimic nu se pierde, totul se transforma?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Domnule tin sa spun ca nu cred a sti cineva cu siguranta cit la suta folosim din cauza ca sintem atitia.Tot ce pot spune este ca sint foarte multe perceptii pe care le-am lasat in urma odata cu civilizatia.Despre creierul nostru pot spune ca este nemarginit in gindire exact cum concepem nemarginirea universului.Probabil ca, asa cum ai spus, partea de 90% e controlata de subconstient care se va impune la un moment dat fie ca vrea sau nu constientul.

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu stiu cat la suta din creier isi foloseste in medie un om, insa vad zilnic oameni care in mod evident nu si-l folosesc deloc. Daca media de 10% este corecta, inseamna ca sunt si foarte multi oameni inteligenti care echilibreaza balanta. Totusi eu tind sa cred un alt mit, care spune ca suma inteligentei de pe planeta este constanta iar populatia in continua crestere.

| costyn162 a răspuns:

Din cate stiu eu nu este un mit, este o cercetare stiintifica. Dar nu a fost dovedita ca fiind foarte exacta deoarece persoanele sunt diferite intre ele si se vede clar ca exista diferente procentuale intre felul de a gandi a fiecaruia.

| Alphawolf a răspuns:

Am vazut o emisiune pe Discovery in care sustineau ca animalele in general folosesc aproximativ 3% facind exceptie Delfinul folosind 5% iar omul 8% Sunt niste cifre relative opiniile fiind in contradictoriu si probabil pentru stiinta "creierul" nu este un subiect inchis

| costymaximus a răspuns:

Dovada ca noi oamenii folosim doar 10% din creier o ai citind intrebarile puse de unii de pe acest site.

| i.love.me a răspuns:

Sunt mituri si mituri...nu cred asta.
probabil e invers... poate ne mai raman 10 % nefolosite.cine stiehappy
eu una nu cred asta

| esapament a răspuns:

Absolut intreg creierul este activ. Unele zone sunt mai active decat altele cand se desfasoara ceva ce necesita concentrare: scris, vorbit, acuitate vizuala - vezi un film, recunosti imagini, citesti, gusti, auzi, mirosi, exista un centru chiar pentru intelegerea cuvintelor sau pentru intelegerea propriului scris de mana - zone diferite.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am sa folosesc o analogie care ar putea parea brutala, ganditi-va ca primele motoare cu aburi aveau 20 -30 de litri, cat era cazanul sub presiune; prin comparatie, in zilele noastre o masina are puterea exprimata in "cai putere", si puterea e de vreo 200 de ori mai mare decat la inceputul motoarelor si consumul mult mai mic.
Aici e miracolul functionarii creierului uman. Creativitatea, spiritualitatea, transcendenta, iubirea, ura, convergenta sociala, altruismul, divinatia, dar si disocierea, toate fac parte dintr-un continuum non-linear numit "constiinta". Iar aici, n-ai nevoie de 10% din neuroni ca sa ai o constiinta.Eu asa zic.Cu toate astea, uneori, cand vine cineva si decreteaza ca noi ne folossim doar 10% din creier, desi ai dreptate Harciog, am pierdut multe deprinderi folositoare pe drumul "evolutiei", eu tot ma atac in ce priveste procentul asta asa de mic.Ma simt jignita. O fi constiinta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ramane subconstient

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa e, si ce subconstient ramane...