| boomoom a întrebat:

Urgent! imi puteti spune cativa laureati la premiul nobel si cu ce au ajutat ei la dezvoltarea fiziciii si a tehnologiei? va rog.multumesc anticipat

1 răspuns:
| Addina a răspuns:

Enrico fermi,laureat al premiului nobel pentru:
„Pentru demonstrațiile sale despre existența de noi elemente radioactive produse prin iradiere cu neutroni, și pentru descoperirea corelată a reacțiilor nucleare generate de neutronii lenți."
A facut parte din proiectul manhattan( bomba atomica, los alamos.).Tot el a creat prima pila atomica.
einstein, niels bohr...