| 43v3r a întrebat:

Urgent-probleme la fizica, cine stie sa faca dau fundawinking:O bara f usoara cu l=1m este articulata fara frecare in capatul A iar in celalalt capat B are atasata o sfera metalica cu G si cu diametrul=20 cm.In ce punct al barei trebuie sa actioneze o fortaF=4G pentru a mentine bara in pozitie orizontala? si Un scripete de masa neglijabila este supendat prin intermediul unui dinamometru. La fiecare extremitate a firului se afla cate un corp cu m=100g.Care va fi indicatia dinamometrului?(g=10N/kg)
Va rog!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt foarte sigur pe rezolvare dar o sa incerc.Pentru problema cu scripetele:presupun ca este vorba de un scripete ideal.Un astfel de scripete schimba convenabil directia fortei, astfel ca forta de intindere a firului(pe care o numim tensiunea din fir) este aceeasi de o parte si de cealalta parte a scripetelui.In cazul de fata tensiunea din fir va fi data de valoarea fortei de greutate cu care fiecare din cele doua corpuri intinde firul.Notand cu T -tensiunea din fir, putem scrie, conform principiului fundamental al dinamicii: T-mg=0, adica T=mg=0, 1kg x 10m/secunda la patrat=1 N.Atat va indica dinamometrul:o forta de 1 N.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru prima problema.Notam cu a-distanta fata de punctul A unde trebuie sa actioneze forta F=4G.Dupa parerea mea, ar trebui scris ca momentul fortei dat de greutatea sferei metalice sa fie echilibrat de momentul fortei de modul 4G care actioneaza perpendicular pe bara la o distanta a de punctul A.Bratul fortei F=4G este a, iar bratul fortei G este (l-a+d/2),unde d-diametrul sferei.Asta deoarece greutatea sferei metalice actioneaza la distanta (l-a)de punctul in care va actiona forta F=4G,la care mai trebuie adaugat jumatate din diametrul sferei,deoarece sfera este atasata barei, iar punctul in care actioneaza greutetea ei este in centrul sferei, adica la jumatatea diametrului ei. Sper ca nu te-am zapacit de tot.Fa desenul ca sa intelegi mai bine.Atunci,scriind echilibrul momentelor celor doua forte, avem:4G x a = G x (l-a+d/2).Prin semnul "x" am semnificat inmultirea.Simplificand pe G, avem:4a=l-a+d/2,adica 5a=l+d/2, de unde obtinem: a=l/5 +d/10. Aplicatie numerica:l=1m,d=20 cm=0, 2m.Se obtine:a=0, 2+0, 02=0,22(metri),adica forta de marime 4G trebuie sa actioneze la o distanta de 0, 22 m fata de capatul articulat al barei(adica fata de punctul A) sau, daca vrei, la o distanta de 1 m-0, 22 m=0, 78 m fata de capatul unde este atasata sfera metalica(adica punctul B al barei).Asa m-am gandit eu, dar nu sunt sigur ca e bine Verifica si tu, te rog. Sper ca te-am putut ajuta.