| Adina981 a întrebat:

love struck. O bara foarte usoara cu masa neglijabila si lungimea l = 1m esteaarticulata in capatul A. La celalalt capat B este fixata o sfera metalica cu greutatea G = 30 N si cu diametrul de 20 cm. In ce punct al barei trebuie sa actioneze o forta F=120 N pentru a mentine bara in echilibru? Daca se poate macar o idee cum as putea s-o fac! big grin Ms! FUNDA! love struck

Răspuns Câştigător
| adrianchira a răspuns:

Trebuie ca momentul sa fie egal. Momentul fortei determinat de bila este bratul fortei ori valoarea fortei. Bratul este egal cu lungimea de la articulatie la locul unde actioneaza forta adica lungimea barei plus raza sferei (consideram ca greutatea este in mijlocul sferei) adica 1 m + 20 cm/2 ceea ce inseamna ca bratul este 1, 1 m. Momentul este 30 N*1, 1 m= 33 Nm. Pentru a fi echilibrata trebuie ca momentul determinat de forta a doua sa fie egal cu primul. Momentul pentru forta a doua este 120 N*X m. Asa ca avem 120X=33 de unde X=33/120=0,275 m sau 27, 5 cm

2 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Coral, ti-am trimis un mesaj care sper sa te ajute. Insa sunt de acord cu explicatia data de userul adrianchira si, dupa parerea mea, el merita funda. Bafta!

| ΔH a răspuns:

Cauta in caietul de fizica, si fa-ti singur(a) temele.