| djbdkjfkdjfkjdkfdfkdsvhfsdhbvbhjvgbdsfg a întrebat:

URGENT va rog:Ce ocupa un volum mai mic:un kg de apa sau unul d mercur? si dau funda!

Răspuns Câştigător
| claudiua a răspuns:

Pai apa e mult mai usoara decat mercurul. Sper ca te-am ajutat.

5 răspunsuri:
| preadulce a răspuns:

laughing))) ce prostieeeeee a zis sebastian laughing))))))))))))))))))))))))... cantitatea este un kg la amandoua deci sunt egale nu conteaza daca e mercur sau apa! vaiiiii. ai mai dat si funda laughing)))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din moment ce este I KG de apa si 1 KG de mercur(desi normal se foloseste litrul), inseamna ca sunt egale.Adica ambele ocupa acelasi volumwinking

| djbdkjfkdjfkjdkfdfkdsvhfsdhbvbhjvgbdsfg explică:

Plus o explicatie sa inteleg si eu va rogsad

| sweetheart16 a răspuns:

Stiu ca intrebarea e veche. Dar eu abia acum am ajuns la fizica sa am problema asta de rezolvat si am dat search pe google. Mi-a aparut pagina asta. Asa ca va dau eu rezolvarea. ca numai prostii vad pe aici.
V(apa)=masa apei/densitatea apei= 1kg/1000 kg/m cub = 0, 0001 metri cubi. [ "/"= supra]
V(mercur)=masa mercur/densitate mercur= 1 kg/13600 kg/m cub= 0, 00007352 metri cubi.
Prin urmare, in acest caz V(apa)> V(mercur).