| Daiana90 a întrebat:

Va rog ajutati-ma am marti lucrare de laborator la fizica si trebuie sa explic de ce un laser trece printr-o lupa provocand si fenomenul de refractie dar si de reflexie totodata

3 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

de ce un laser trece printr-o lupa provocand si fenomenul de refractie dar si de reflexie totodata==laserul stă cuminte, nu se mișcă.
Radiația emisă de laser deci fascicolul //raza de lumină produsă laser ajunge la suprafață lupei. Lupa să zic este din sticlă.
Deci un rază de lumină vine din aer și lovește un corp numit sticlă. În punctul de incidență, teoretic pot avea loc 2 fenomene, și cel de reflexie și refracție.

| white02 a răspuns:

Simplu. tinand cont ca lupa e din sticla, suprafata pe care loveste lumina este si solida si transparenta. exact ca apa...supratata avand o rugozitate grad 00 reflecta lumina.

| lora3u a răspuns:

Consulta biblioteca universitara, si acolo sigur gasesti! cere o bibliografie profesorului de fizica ( ca presupun ca la facultate iti trebuie ). Eu am gasit ceva despre laser, dar nu stiu daca e tocmai ce iti trebuie tie. Te poti uita si peste asta : http://instalatii.utcb.ro/fizica/Laborator%20UIS%202.pdf. Succes!