| florina200 a întrebat:

Va rog ajutati-ma, ce produce grecia produse fabricate de grecia. vot+funda

Răspuns Câştigător
| redrooose a răspuns:

Grecia est renumita pentru exportul de citrice si de ulei de masline. In rest, nu se remarca in multe decat turism. Am citit in cometariul anterior ceva despre maquis si garriga. Acelea reprezinta o vegetatie tipic mediteraneana constituita din tufisuri cu tepi si ierburi marunte. Este salbatica si nu are nicio treaba cu agricultura.

| NoobOrPro a răspuns (pentru redrooose):

Redroose scuze dar eu am spus doar niste informatii nu i-am dat raspunsul big grin

7 răspunsuri:
| NoobOrPro a răspuns:

Grecia... hmmm frumos poai, nu stiu sigur dar iti pot spune macar ceva ce te va ajutawinking
Cultiva Citrice(lamai portocale)
Maslinul foarte dezvoltat
Tara Jocurilor Olimpice
Are muntele Athos, temple vechi, maquis(sau garriga), e o civilizatie veche, au agricultura buna si e in peninsula balcanica (deci are deschidere la oceane(daca nu ma insel)
deci peste! ciusss sper ca te-am ajutat :d

| redrooose a răspuns (pentru NoobOrPro):

Am o mica corectura privind comentariul tau. Ceea ce ai scris tu despre maquis si garriga este total gresit. Reprezinta o vegetatie mediteraneana, iar acele denumiri sunt specifice pentru Franta (maquis) si Spania (garriga). Grea geografia asta! Nu mai vorbiti daca nu stiti. Dezinformati persoana care va cere ajutorul.

| NoobOrPro a răspuns (pentru redrooose):

Ce? tu chiar nu ai fost in grecia? Este maquis, dar pe inernet pe wikipedia nu zice draga asa ca nu mai cauta si du-te in grecia, ok? cius

| redrooose a răspuns (pentru NoobOrPro):

Eu ti-am zis ca nu asa se cheama. Mai documenteaza-te! Stiu foarte bine ce spun si am fost si in Grecia. Sunt si acolo doar ca tu nu prea ai nimerit denumirea. Atat! cius si tie

| BiancaSiAtat a răspuns:

Hmmmm.geci de piele.credlaughing

| Kaperoni_Elena_1965 a răspuns:

Grecia? de toate.In afara faptului ca este o tara minunata, extrem de frumoasa, cu plaje nesfarsite, oameni amabili si primitori (cel putin cei care lucreaza in turism)ce iubesc cantecul si dansul, in Grecia fiecare palma de pamant se lucreaza. Din pricina verii secetoase totul se iriga.Printre culturile renumite la export se numara :maslinii,citricele,viticultura,piersicile,bumbacul,tomatele, varza, morcovul, ceapa, pepenii etc.In industrie exista fabrici mai mici ca in Romania dar care lucreaza si exporta produse in multe tari ex. aluminiu, textile, marmara, ect