| Eron a întrebat:

VA ROG, AJUTATI-MA! Sunt clasa a 11-a si nu stiu ce facultate sa urmez dupa liceu sau daca se merita sa urmez vreuna.Cateva lucruri importante despre mine:imi place mult sportul (de aceea m-am gandit sa fac facultatea de educatie fizica si sport si apoi sa urmez niste cursuri de fitness, cum vi se pare combinatia?).Imi place si istoria, insa cam greu sa castig destui bani cat sa-mi ajunga. Daca stiti voi ceva facultati in care sa folosesc in special aceste lucruri, astept cat mai multe pareri.
Deasemeni, imi place foarte mult mersul de bicicleta, in special cel montan.Sa merg zeci de km prin paduri si drumuri forestiere, insa si pe strada imi este placut. Exista vreun job cu asa ceva? Daca da, va rog indrumati-ma.In perioada asta se decide ce vreau sa fac cu intreaga mea viata, asa ca vreau sa iau o alegere intelepata.
Lucrul cel mai important pentru mine este acela sa-mi placa ce fac, chiar daca salariul este mai mic.
Astept cat mai multe raspunsuri!

3 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Parerea mea este ca iti este aproape nefolositoare o facultate de educatie fizica, in ROMANIA!

| mixxjim a răspuns:

La facultatea de sport dau in general sportivii de performanta sau persoanele care chiar au facut mult sport in mod organizat, mai rar intra cineva venit de pe strada doar pentru ca-i place sportul. Sa te apuci de-abia dupa aia de fitness iar e greu, ar fi fost bine sa fii de acum deja bine avansat/a in fitness, atunci aveai si sanse mai multe sa intri si sa folosesti cu succes combinatia de care vorbeai, care in teorie e foarte buna.
De umblat prin munti cu bicicleta - sau fara ar fi silvicultorii. Exista facultati de silvicultura in mai multe orase din tara, cum nu stiu de unde esti iti dau linkul de Bucuresti http://www.agro-bucuresti.ro/, dar gasesti si in Brasov, Suceava, Oradea, dai cautare pe google dupa facultatea de silvicultura si ti le da pe toate la rezultate. Daca esti fata insa cam greu si cu silvicultura...
Pe ramura sport nu prea ai ce face mare lucru, iar cursuri de fitness poti face si fara facultatea de sport si poti obtine grade si eventual iti poti deschide propria sala. De la facultatea de sport iesi in principal prof de sport, si stii ce inseamna asta... Eventual, cu multe pile sau noroc sa prinzi vreun post de antrenor pe undeva.
Cum optiunile sunt foarte limitate poate-ti mai vine vreo idee si de altceva care-ti place si ai putea sa faci ca meserie :) succes!

| TooNight a răspuns:

Daca iti plac toate acestea,te poti face:
-Managerul unui club sportiv-de fotbal
-de ciclism
Sau daca-ti place istoria te poti face si profesor de istorie(o meserie frumoasa, dar din pacate nu destul de apreciata).
Sau ghid turistic(se castiga destul de bine).
Sau poti face ce ai spus tu ca ai vrea.Te apuci de fitness, de sala, faci muschi, sau chiar iti poti deschide propria ta sala.Ar fi idea cea mai buna. Faci facultatea, si-ti va fi foarte usor, numai ca trebuie sa ai niste bani pusi deoparte pentru o posibila afacere.
Bafta!big grin