| sisiucar a întrebat:

Va rog am nevoie de un raspuns urgent! Simularile de la evaluare nationala vor fi afisate in scoli (pe usa sau in alte parti) sau vor fi individuale? Se vor face sedinte cu parintii in care lucrarea mea va fi vazuta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu vor fi afisate in scoli.
Conform Ordinului MEN nr. 5144/2014, citez:
"Art.7.Rezultatele obţinute de elevi la simularea evaluării naţionale pentru absolvenţii clasei a VIII-a şi la simularea probelor scrise ale examenului de bacalaureat naţional în anul şcolar 2014-2015 sunt analizate la nivelul fiecărei unităţi de învăţământ în care s-au desfăşurat aceste simulări, prin discuţii individuale cu elevii, dezbateri la nivelul clasei, şedinţe cu părinţii, precum şi la nivelul consiliului profesoral, în vederea adoptării unor măsuri pentru îmbunătăţirea performanţelor şcolare."

| sisiucar explică (pentru Ioandelasal):

Iti multumesc.Sunt olimpica dar, de aceasta data am dat-o in bara la matematica rau de tot si voiam sa ma asigur ca nimeni nu imi va vedea rezultatul catastrofal.

3 răspunsuri:
| Dmonik a răspuns:

Lucrarea o vei comenta cu profesorul la clasa, o poti vedea, iar rezultatele se vor afisa la scoala, ca la orice alta simulare.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Rezultatele de la Simulări NU se afişează nicăieri ( pentru "public" )!
Dar se discută în cadrul unei şedinţe cu părinţii şi elevii :)

" Art. 7. - Rezultatele obţinute de elevi la simularea evaluării naţionale pentru absolvenţii clasei a VIII-a şi la simularea probelor scrise ale examenului de bacalaureat naţional în anul şcolar 2014-2015 sunt analizate la nivelul fiecărei unităţi de învăţământ în care s-au desfăşurat aceste simulări, prin discuţii individuale cu elevii, dezbateri la nivelul clasei, şedinţe cu părinţii, precum şi la nivelul consiliului profesoral, în vederea adoptării unor măsuri pentru îmbunătăţirea performanţelor şcolare." - SURSA = Ordinul M.E.N. nr. 5144/2014 privind organizarea şi desfăşurarea simulării ( evaluării naţionale pentru elevii clasei a VIII-a şi a simulării probelor scrise ale examenului de bacalaureat naţional, în anul şcolar 2014-2015 ) de la linkul :
http://lege5.ro/......anul-scola

Toate cele bune.