| sexlove a întrebat:

Va rog cine ma poate ajuta si pe mine sa traduc un text din engleza in romana. Va rog frumos am nevoie urgent.

These homes are run by the local authorities and some by voluntary organisations. They are residential, taking in children who are in trouble with the law. The reasons are usually neglect, wretched homes, lack of security and affection. Children enter the homes because they need to be removed from their own homes and given a fairly long period of residential training. The child is given special attention to his emotional adjustment, and family contact is constantly encouraged.
The home has changed from being a place where children with antisocial ways were re-educated. It is now thought of as a therapeutic community, in which children whose emotional development has been distorted are helped to develop new kinds of relationships. The staff often have specialised help at their disposal. Psychiatric help is medical, that is, a medical, that is, a university-trained person who has specialized in psychological testing and the understanding of young people.

Răspuns Câştigător
| FashionKitty a răspuns:

Aceste case sunt conduse de către autoritățile locale și unele de organizații de voluntari. Ele sunt rezidențiale, găzduind copiii care au probleme cu legea. Motivele sunt, de obicei, neglijare, case mizerabile, lipsa de securitate și afecțiune. Copiii vin aici deoarece au nevoie sa fie eliminati din casele lor și le este data o perioada lunga de pregatire rezidentiala. Copilului i se acorda o atenție specială ajustarii lui emoționale, și contactul cu familia este în mod constant încurajat.

Locuinta a fost schimbata de la a fi un loc în care copiii cu moduri antisociale au fost reeducati. În prezent este gandita ca o comunitate terapeutică, în care copiii a căror dezvoltare emoțională a fost distorsionata si sunt ajutați să dezvolte noi tipuri de relații. Personalul are de multe ori ajutor de specialitate la dispoziția lor. Ajutorul psihiatrului este in scop medical. Acesta este, o persoană instruită universitar, care s-a specializat în testarea psihologică și înțelegerea de tineri.

Traducerea e facuta in mare cu google translate si ajustata de mine deci in unele parti e mot à mot iar in altele adaptata dar sper sa intelegi ideea.
Iar cuvantul "homes" nu stiu sigur daca are traducere exacta in romana dar poate fi pluralul lui "home" dar se refera si la "an institution for people needing professional care or supervision" adica o institutie iar in cazul de fata una pentru copii.
Sper ca te-am ajutat big grin