| dende95 a întrebat:

Va rog dati-mi povestirea romanului morometii mai pe scurt! Va rog mult dau funda!

Răspuns Câştigător
| theorizer a răspuns:

Il stii pe ala care respira greu? Ta-su frate!
Da ce nu fac eu pentru fundita:
E o poveste fara prea mult suspans, se bazeaza mai mult pe trairea interioara a personajelor. Moromete era un tip foarte haios, avea textele la el adica. Mi-ar lua prea mult timp sa dau exemple, dar apropo de texte: era abonat la ziar, deci nu era chiar un taranoi, si una din principalele lui placeri era sa citeasca ziarul impreuna cu ceilalti, si le critica asa, cam ca Mircea Badea.
Moromete era sarac, dar nu asa de sarac precum tot satul, adica avea o caruta, boi, plug, niste pamant, bazat tipu. Totusi era dator la stat, nu prea-si platea impozitele (ops!). Reusea mereu sa-l pacaleasca pe cel care venea dupa impozit, si se lasa cu scandal ca la evacuare lui Vadim Tudor. Pare-se ca i-a luat totusi boii, dar trebuie verificat, nu garantez.
Avea doi copii, flacai, care il ajutau la treaba, de fapt cam trageau chiulul. Se cam certa cu ei, pana intr-o zi cand l-au lasat si au fugit de acasa.
Personajul central al romanului e un copac, central in sensul ca se afla intre Moromete si un vecin care voia sa i-l cumpere. Copacul nu era important pentru Moromete, dar era un simbol, daca vindea copacul insemna ca a inceput sa i se duca averea de rapa, daca nu, nu. Vecinul stia si el asta si ca orice vecin cumsecade voia sa-l vada pe Moromete distrus. Motiv pentru care ii oferea pe copac o suma destul de mare.
Asa cum banuiesti Moromete saraceste treptat, vinde si copacul, moment in care cedeaza si moral. Ah, avea si un copil la scoala primara, bolnav de friguri (malarie), si cu ultimii lui bani il trimite pe copil la scoala la oras, ceva pe aici, nici eu n-am citit toata parascovenia asta.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tu nu știi să o scurtezi prin trasarea principalelor evenimente?
www.referate.ro
Pa, pa.

| florilaleletrandafiri a răspuns:

Buna... ia citeste-o si fa-ti-l singur(a) nu mai astepta ca un copil rafatat sa ti le aducem noi pe tava!