| 2smart4u a întrebat:

Va rog dati-mi propozitii cu locutiunea verbala la modul supin si infinitiv.

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

A o lua la sanatoasa cand vezi primejdia este cel mai bun lucru.
(a o lua la sanatoasa - locutiune verbala la modul infinitiv, forma afirmativa, cazul nominativ, functia de subiect)
E greu a pune pe roate o afacere.
(a pune pe roate - locutiune verbala la modul infinitiv, forma afirmativa, cazul nominativ, functia de subiect)
Atitudinea lui de a da bir cu fugitii arata lasitatea.
(a da bir cu fugitii - locutiune verbala, la modul infinitiv, cu functie de atribut verbal)
Simtea in el dorinta de a se da de-a rostogolul prin zapada.
(a se da de-arostogolul -locutiune verbala, modul infinitiv, rol de atribut verbal)
Este uşor de băgat de seamă diferenţa.
(a baga de seama - locutiune verbala, la modul supin, forma afirmativa, Nominativ, subiect)
Luind-o la sanatoasa spre poarta, a scapat de caine.
(luind-o la sanatoasa - locutiune verbala, modul supin, functie de complement circumstantial de loc)
Fiind urmarit, omul incepu a merge de-a-ndaratelea spre usa.
(a merge de-a-ndaratelea - locutiune verbala, modulinfinitiv).