| mariacereajutorul a întrebat:

Va rog dati-mi si mie expresi frumoase pe care le pot folosi la o comunere legata de drepturile copii am maine concursul de civica si am de facut intr-o oira desen si compunere dreprurile copiilor dau funda va rog ajutati-ma! Funda

Răspuns Câştigător
| Kukiux a răspuns:

Lasă-l să trăiască din plin bucuria dimineţii şi să privească înainte cu încredere. Aşa vrea copilul să vadă lucrurile. Nu-i pare rău de timpul în care ascultă o poveste, stă de vorbă cu un câine, prinde o minge, priveşte atent o imagine, caligrafiază o singură literă - făcând toate acestea cu mare plăcere. Dreptatea este de partea copilului.

Janusz Korczak în Dreptul copilului la respect (1929)

1 răspuns:
| ema_2625 a răspuns:

Pai scrii o compunere despre drepturile copilului, le prezinti care sunt acestea, scrii despre faptul ca sunt situatii cand sunt incalcate si dai exemple din viata reala, inchei cu pareri proprii.Desenul il poti desenand un glob panatesc, iar in jurul sau copii de diferite rase:albi, negrii.iar mai sus scrii: Toti suntem copii si avem aceleasi drepturi.Nu ne furati copilaria.