| theforceofgood a întrebat:

Vă rog îmi puteți recomanda un site bun și o carte buna cu ajutorul cărora să pot învăța limba rusă?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Iti scriu din propie experienta dupa ce am invatat cateva limbi de la zero

filmele, seriale cu subtitrare nu ajuta deloc, de ce nu ajuta? pentru ca esti focusat pe subtitrari, cum noi ne folosim doar un simt in acelasi timp creierul tau va bloca ceea ce vorbesc actori, creierul numai bloceaza cand acel cuvant cand deja il stii
filmele, seriarele fara subtitrare nu ajuta de loc = cum sa intelegi daca nu stii vocabular ar fi imposibil
sa incerci sa vorbesti? din moment ce nu intelegi cum sa vorbesti
sa citesti? din moment nu intelegi nimic

ce putem face oare?

vezi de un serial de 20 de minute cu subtitrare in limba romana, repeti scenele de mai multe ori, serial de familie, comedie 10 minute pe zi timp de 3 zile

vezi de vocabular,vezi de cele mai populare cuvinte, verbe, le inveti prin context, asocierea cu imagini, daca nu repeti uiti totul, eu repet un cuv timp de 3 zile apoi il arhivez

citesti carti pentru copii, mici povestiri, copiezi texte si le traduci timp de 3 zile nu multe logic

scrii mici propoziti cand conjugi verbe

cursurile nu prea ajuta mult, ai nevoie de vocabular asta e baza, fie ca scrii, vorbesti, citesti

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, limba rusă în care știința e năucă și munca e trudă, iar când te scuzi, te izmenești.
... Dar, chiar și un negru bătrân de aș fi,
Chiar și așa,
Nu m-aș da în lături și nu m-aș lenii,
Rusește cu dragoste aș învăța,
Rusește, că așa a vorbit Lenin.
(din Maiakovscki)

| artemidak a răspuns:

îți recomand sa cauti un prof de rusa.
altfel nu prea ai șanse sa parlești rusa cum trebuie.
și sa îți pui telu in rusa(dar cu condiția sa știi foarte bine setările telefonului tău)

| alehar05 a răspuns:

Uita-te la seriale cu subtitrari in rusa sau la filme in rusa cu subtitrare in romana si dupa te uiti la acelasi film dar fara subtitrare. Cel mai bine ar fi sa iti cauti un profesor de rusa, daca esti pasionat poti ajunge la un nivel frumos intr-un an happy.