| anonim_4396 a întrebat:

Va rog puteti sa imi spuneti cum as putea invata eficient la matematica.In a a-5-a luam 8, 9,7.Acum sunt a-6-a semestru trecut am inceput sa scad de la notele de mai sus la4, 5,6 sau uneori chiar 3 dar am avut noroc ca mi-a dat 9 pe un proiect si mi-a iesit media 7.Nu mai suport sa nu stiu sa nu o inteleg pe,, doamna matematica". Intre ce ore as putea invata ca sa retin ceva? Nu m-a descurc la exerciti cam deloc.Mi-e frica si sa ma duc la tabla.As vrea sa incep meditati la mate dar am intrebat-o pe doamna si a zis ca nu am nevoie ca ma descurc cat de cat bine.Incep orele la 8 si termin la 2.As avea timp poate dupa ce imi fac temele si tot ce am pentru ziua urmatoare sau in weekend.Va rog raspundeti-mi cu ce sa incep? Cum? Cand? Chiar nu mai suport.VA ROG DATI-MI NISTE METODE CARE AU FUNCTIONAT LA VOI! Stiu ca nu as,, avea de ce sa imi fac griji" (asta ati zice voi) dar am vorbit cu tata despre examenul de a 8-a si m-a speriat si m-a determinat sa invat dar nu stiu cum.Va rog sa nu-mi dati niste raspunsuri scurte. sad DAU FUNDA! Numai sa ma ajutati!

1 răspuns:
| SkyPilot a răspuns:

Matematica seamana intr-un fel cu sportul Inveti bazele (teoria) apoi te antrenezi (rezolvi probleme).
Incepi cu capitolele curente de la scoala. Cant ai terminat, ia-o de la inceputul clasei curente ca sa o recuperezi. Incepi cu problemele curente din manual, apoi cauta o culegere care sa contina multe problem date pe la examne in ultimii ani(aici nu stiu ce sa iti recomand). Imparte-ti timpul 50% intre algebra si geometrie. Geometra e mai grea, dar mai nesigura (oricat ai invata nu ai garantia ca rezolvi orice problema). Macar sa fii perfecta la algebra si decenta la geometrie. Este foarte important sa faci cate ceva in fiecare zi, la fel ca la sport.