| Alexandramesinschi a întrebat:

Va rog sa imi oferiti niste sfaturi, sa-mi spuneti ce considerati voi. La ce profil sa merg?? Eu as opta pt stiinte ale naturii bilingv engleza fiindca mi se pare mai complex, insa doamna de chimie mi-a spus ca nu ma pot duce dupa decat la medicina sau farmacie, insa o am ca exemplu pe doamna de romana care a fost la acest profil si dupa a mers la litere. Multi din clasa merg spre mate info caci spun ca este cel mai complet. Dar mie nu imi place informatica, iar la profilul uman sunt neglijate materii precum matematica, fizica si chimia, si altele. Mai departe as dori sa merg la academia de politie, la litere sau arhitectura sau economie, dar nu se stie cand ma pot razgandi. VA ROG SPUNETI-MI O PARERE! si la prolilul real se da bac-ul la limbi straine obligatoriu chiar daca nu este bilingv sau o limba straina?

1 răspuns:
| Georg13 a răspuns:

Nu ii dau dreptate doamnei tale de chimie. Profilul la care te gandesti este intr-adevar cel mai complex, eu l-am terminat anul trecut. Cei drept, am continuat cu medicina, insa am colegi care au dat de la litere, drept pana la marina si it. Este un profil la care materiile importante se fac oarecum in egala masura happy.
La profil real, vei da bac-ul oral la romana, engleza/franceza (sau ce limba inveti in liceu), competente digitale, iar scris dai la romana, mate iar apoi ai de ales intre biologie, chimie si fizica happy