| Esf22321 a întrebat:

Vă rog să mă ajutaţi dacă puteţi să-mi daţi rezumatul celui de-al doilea volum al romanului "Fraţii Jderi" intitulat "Izvorul Alb" Mulţumesc mult!

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

VOLUMUL AL II-"IZVORUL ALB"

Izvorul alb este o metafora a curgerii timpului, a trecerii tuturor lucrurilor si sugereaza existenta universala.

Actiunea acestui volum este mult mai palpitanta.In centrul acestei lecturii se situeaza Simion Jder comisul de la Timisesti, priceput crescator de cai domnesti.

Personajul Gogolea incearca sa strice rasa cailor domnesti pentru a risipi puterile magice ale domnitorului pe care le-ar fi dobandit dupa credinta din popor.Viteji Jderi il impiedica si ei vor pedepsi pe capetenia uzurpaturilor, pe boierul Mihu care fugise la lesi(polonezi).

Simion Jder se indragosteste de jupanita Marusca,fica unui negutator pe care jidnicierul Niculaiesi Albu, o rapeste si o duce la polonezi. Jderi merg in Polonia si o regasesc pe Marusca pedepsindu-i pe vinovati.

In final Simion Jder se casatoreste cu jupanita Marusca. Este descris in roman ceremonialul nuntii lui Stefan cel Mare, care se casatoreste din interese politice cu Maria de Mangop.

Interesanta este scena vanatorii de la izvorul alb unde, domnitorul incearca sa lamureasca semnele prezentului si ale viitorului prin contopirea cu trecutul ce se realizeaza prin natura.Culoarea alb la Sadoveanu are mai multe sensuri.Calul alb reprezinta simbolul, puterii politice, boul alb este o metafora a vechimii, a timpului care trece.Pestera este simbol al meditatiei. Daca apele si stihiile naturii sunt imagini ale schimbarii, muntele si piatra exprima permanenta, fixitatea. Natura lui Sadoveanu nu este decorativa.

Omul intra in corespondenta cu natura ea este prietenul apropiat al omului.