| NodreamNohope a întrebat:

Va rog sa ma ajutati si pe mine la reactiile urmatoare:
Solubilitatea carbonatului de calciu in prezenta apei si a dioxidului de carbon , tratarea carbonului incandescent cu vapori de apa , reducerea magnetitei cu monoxid de carbon , oxidarea carbonului cu solutie concentrata de acid sulfuric , barbotarea dioxidului de carbon in solutie de soda caustica

1 răspuns:
| aladinbeci a răspuns:

Ti-am trimis un mesaj care sa te ajute in unele privinte, dar trebuie sa gasesti pe larg in manualul de chimie. Bafta!