ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a întrebat:

Va rog sa-mi explicati si mie ce greseli gramaticale exista in aceste sintagme.
Mi s-a reprosat ca exista unele greseli aici iar eu, ca profesor (si) de romana, spre rusinea mea, nu le vad. Poate le vedeti voi.
Multumesc
Iata "greselile": "De unde-ai scos idiotenia asta?", "Ce-are una cu alta?", "Si, cu ce te-ajuta?", "ideea".

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Vad ca nu este vorba de sintagme ci de trei propozitii interogative si de un cuvant.Ai dreptate.Nu sunt greseli de ortografie.Ai folosit corect cratima sugerand un tempo al vorbirii mai rapid specific exprimarii orale.

19 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 explică:

Cratima, am pus-o pentru a micsora numarul de silabe si a evita diftongarea inutila "ea". Presupun ca astea sunt "fineturi" ortoepice mai greu de perceput.
Pe mine ma interesau STRICT greselile gramaticale. Nu cred ca e ceva gresit in ce scrie acolo, dar...ma rog...presupun ca voi stiti mai bine.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 explică:

In afara de faptul ca virgula nu se pune INAINTE de "si", problema mea este alta: cel care imi reproseaza aceste "greseli" (a propos: nu spuneti nimic de "ideea") este un analfabet care si-a facut o pasiune din a-mi sterge intrebarile si raspunsurile. Le ia de la descalecat si le sterge pe banda, scriindu-mi mesaje in care imi reproseaza greselile de gramatica.
Voiam doar sa ma asigur ca, totusi, inca mai stiu sa scriu corect romaneste, desi, prin natura meseriei, scriu mai mult in franceza si engleza. Va multumesc!
@mira: e vorba de un fragment luat dintr-un mesaj si am scris "sintagme" in speranta ca analfabetul nu va intelege despre ce vorbesc, iar aceasta intrebare va rezista pe site mai mult de 15 minute. laughing

| mihaibrasov a răspuns:

Toate sunt corecte. Nu mai apleca urechea la unul si la altul.

| EUSIATIT a răspuns:

Cine d na va corectat?/ NU are rost sa va suparati.probabil a vrut sa fie bagat in seama.Eu nu sunt profesor dar.scriu mai corect decit cei care au terminat scoala in ultimii ani.Ignoratii.asta merita. O seara buna va doresc.

| RXN a răspuns:

De fapt, cratima aia nu e chiar inutila.Are un soi de rol stilistic, mai exact, are rolul de a face citirea mai alerta.Intr-un fel se citeste' unde-ai', si in altul 'unde ai'.happy

| Hombre a răspuns:

Nu este nicio greseala, @Sorina virgula dupa "si" este corect pusa.Eu stiu ca nu se pune inainte de "si" dar nu bag mana in foc intrucat nu sunt specialist decat in barfe, injuraturi, cotcarii"si",(intonatie si puza scurta) alte parascovenii.

| CrucifiedCountess a răspuns:

Ei, nu stii ca oamenii, cand se ataca, se leaga de gramatica, chiar daca n-ai gresit cu nimic? Acum cateva zile imi sarise si mie un "absolvent" de "litere" cum ca gresisem...asta cand el scria cu "ca, cu," etc.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Nu am vazut decat una, dupa "si" nu se pune virgula.

| Adyr0 a răspuns:

Eu vad doar una si anume "Si, cu ce te-ar ajuta?"

| adeana a răspuns:

Nici eu nu vad greseli gramaticale. Poate ar fi vrut sa vada scris "De unde ai scos idiotenia asta?" etc. Deci fara liniuta de legatura. zic si eu. Sau poate doar exprimarea a deranjat.

| anazoe4ever a răspuns:

Asa e corect "De unde ai scos idiotenia asta?".
"Ce are una cu cealalta?"
"Si, cu ce te ajuta?"

| ChristineW a răspuns:

Si pe mine m-ai facut analfabeta...

| Eu.si.atat a răspuns:

Cratima dintre cuvinte nu isi are rostul.

| Bullz007 a răspuns:

De unde-ai scos idiotenia asta? "unde ai" cred ca se scrie fara cratima|
Ce-are una cu alta? "ce-are" la fel|
Si, cu ce te-ajuta? dupa si nu se pune virgula niciodata + cratima|

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista greseli, Ruxandra, ai folosit cratima corect, ca si cand te-ai exprima oral. Iar virgula are rolul ei in intonatie si nu e gresit utilizata in contextul acela. Asa ca...pas zic greselilor inventate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sint greseli. Dar vad ca se insista asupra virgulei puse dupa "si". Virgula nu se pune INAINTE de "si", dar dupa "si" nu este gresit sa fie folosita. Dimpotriva, vezi explicatia Monikai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmmm.sa ma gandesc...cratimele ajuta la o rostire a cuvintelor mai rapida...virgula e corect pusa DUPA "si"; nu se pune inainte ptr.ca ai deja "si"-ul ori pui "si"ori virgulawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Liniuta de legatura

| razvan666 a răspuns:

Nu exista nicio greseala (doamna dirirgintalaughing cine a reprosat e clar... a facut lb.romana cu femeia de serviciu100%winking