| sebiibes a întrebat:

Anul asta am bacul, dar am dar am o problema.
La proba de Romana, oricat de mult as invata o sa dau peste acelasi obstacol. Greselile gramaticale. Ar dori sa gasesc o cale, sa invat sa scap de aceste greseli.
Ce recomandati? (Ceva ce as putea invata pana la bac).
Citit? Ceva culegeri care m-ar ajuta? Orice sfat este bun.
Dau funda.

Răspuns Câştigător
| MariaEElena0505 a răspuns:

Citește, citește și iar citește. Odată ce o sa începi sa te cultivi..cred ca o sa dispară și aceste greșeli gramaticale. Cred ca aceasta ar fi una dintre cele mai simple metode.
Alta metoda ar fi meditații la gramatica. Dar bineinteles…depinde de câți bani dispui, de timpul liber pe care-l ai având in vedere ca mai as doar un an pana la bac și nu-n ultimul rând…perseverenței tale.

| sebiibes explică (pentru MariaEElena0505):

Presupun ca cititul ar fi cea mai buna alegere.
Cat consideri ca ar trebui sa citesc zilni ( minimul, ca daca devine interesant, presupun ca o sa o fac mai mult)

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru sebiibes):

Hmm.poți sa începi cu jumătate de ora.o ora.și încetul cu incetul sa încerci sa mărești timpul de citire. Ideea e sa înceapă sa-ți placa. Însă din câte observ, scrii corect. De ce consideri ca ai probleme gramaticale?

| sebiibes explică (pentru MariaEElena0505):

Pentru ca in teste pierd puncte doar din cauza greselilor gramaticale.

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru sebiibes):

A ok. Atunci încearcă sa faci aceste lucruri. Eu zic ca sigur o sa reusesti sa te indrepti. Ai încredere in tine. ‘)

7 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Dacă ești conștient de greșelile gramaticale pe care le faci, poți găsi pe net forma corectă, și să le cauți forma corectă, sau ia-ți o culegere de gramatică( ex.: nu folosești corect fi sau fii, ia-ți sau i-ați (pentru care ambele variante sunt corecte, dar depinde de context)), dar dacă ține de scriere, la modul că mănânci din litere, încearcă să citești mai mult.

| sebiibes explică (pentru sweetys):

Ideea e ca, mereu caut forma corecta pe net, dar uit informatia instant. Problema asta o intampin doar la Romana, consider ca nu sunt destul de dezvoltat pe partea de literatura...

| Alexandr1onnn a răspuns:

Lasă-mi ceva pe care să-ți pot trimite o chestie care cred că te va ajuta.