| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa-mi spuneti si mie calitatea vietii intr-o asezare rurala dar si intr-o asezare urbana..va rog sa-mi spuneti am nevoie urgenta dau fundita va rog

3 răspunsuri:
| briannaraluca a răspuns:

Pai...intr-o asezare rurala, aerul este curat, iar linistea este foarte mare dar, pentru a consuma carne de porc intr-o asezare rurala trebuie mai intai consultata de veterinar caci poti face tenie.La o asezare rurala, casele pot fi pe munti, campii si dealuri si, este mai bine sa stai intr-o asezare rurala deoarece nu este un aer asa de poluat iar pe de alta parte, iarna si ingheturile se lasa cam greu in astfel de asezari.

| briannaraluca a răspuns:

Intr-o asezara urbana, aerul este poluat iar galagia este foarte mare. Avantajele sunt acelea ale scolilor bune, incalzirii automate, alimentelor examinate, etc...
Aserzarea urbana dica orasele, pot fii mici, mari si foarte mari pot avea pana la sute de mii de locuitori si sunt mult mai profesionale.

| briannaraluca a răspuns:

Asezare rurala:
mediul de viata este mai sanatos, aer mai curat dar ghinionul ar fi faptul ca daca consumi carne de porc neexaminata, poti face tenia, un vierme foarte lung de la 6-10 metri, se prinde de intestinul subtire la enimale si oameni si ne putem infecta daca mancam carne de porc contaminata. Iarna, gerul este mai rau pentru acesti locuitori deoarece ei il simt mai tare.Aceste asezari se pot gasi la munte, deal, campie.

asezare urbana:

aerul este mai poluat dar, este mai avantajos traitul intr-o zona urbana( oras) deoarece exista alimente necondaminate, caldura electrica, gerul trece mai usor iar scolile sunt mai avantajoase.

sper ca te-am ajutat.primesc FUNDA?