| mODIN a întrebat:

Vad foarte multe intrebari de la cei din clasa a 8-a care intreaba pe ce profil sa mearga la liceu ca sa poata studia un anumit domeniu dupa. S-a schimbat ceva major in ultimii ani? Nu stiam sa conteze prea mult profilul; eu am fost colegi de la filo care au ajuns doctori sau programatori, si ii stiu pe altii care au fost pe profil mate-info si au ajuns avocati si profesori de literatura. Conteaza mult mai mult ce faci in liceu acum decat conta inainte?

1 răspuns:
| StoicAnalysis a răspuns:

Banuiesc ca acum daca ai internetul pe tava si influenceri care sa iti livreze informatia dorita mult mai usor, copiii stiu acum ca trebuie sa urmezi o anumita "linie" de scolarizare pentru a ajunge ce isi propun. Plus ca multi copii deja stiu ce vor sa faca cu viata lor inca de mici. Inainte mai chiuleai de la ore, mai faceai bascalie prin baruri la bere si nu prea te gandeai la ceea ce vrei sa ajungi. In mare parte pentru ca internetul nu era in voga ca acum la acea vreme.
Pe mine daca ma intrebai in 2014 ce vreau sa devin cand o sa fiu mare, iti raspundeam cu : "nu stiu" si apoi ma gaseai afara la bere sau acasa jucand jocuri video laughing. Pe vremea cand internetul nu era atat de populat ca acum.