| anonim_4396 a întrebat:

Vectorii se pot imparti?
Va rogg

5 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

Nu se pot imparti. Daca vrei sa imparti vectorul a la vectorul b, trebuie sa inmultesti vectorul a cu inversul vectorului b, adica a*(1/b). Cauta in acest document la produsul vectorial. http://www.tex.tuiasi.ro/......ectori.pdf

| Alexx234qw a răspuns (pentru laSoledad):

Ma poti ajuta cu ceva te rog?
Care e formula pentru. produsul vectorial?
Am vazut pe net ca ar fi: axb= axbx sin (a, b).
Dar cu cat este egal sin (a, b)?
Stii?

| laSoledad a răspuns (pentru Alexx234qw):

Axb = axbx sin(a, b) => paranteza aia (a, b) inseamna un unghi dintre vectorul a si b. Unghiul ala ti-l da ori in cerinta, ori in desen, ori il afli tu, prin deducere, citind datele problemei sau uitandu-te cum sunt pozitionati vectorii. Odata ce stii unghiul dintre a si b, atunci calculezi sinusul acelui unghi sin(a, b). Rezultatul calculului iti va da un numar (un scalar). Acel rezultat il inlocuiesti in sin(a, b) in formula produsului vectorial si le inmultesti apoi. Ca sa intelegi mai bine, urmareste formulele pas cu pas si documentul ce ti l-am dat la capitolul Produsul vectorial a doi vectori.

| Alexx234qw a răspuns (pentru laSoledad):

M-am uitat, insa voiam sa iti zic> cum cos (a, b) are formula> cos(a, b)= axb/ |a|x |b|
Exista o astfel de formula pentru sin (a, b)?
Asta nu inteleg.

| laSoledad a răspuns (pentru Alexx234qw):

Nu cred ca-ti trebuie o formula pentru sin, daca nu scrie acolo. (a, b) e pur si simplu un unghi, pe care daca il afli, ii poti calcula usor sinusul apoi. Dar nu stiu exact, fiindca am terminat de ceva vreme liceul. Insa daca in teorie nu scrie nicio formula pentru sinus, il calculezi direct pe baza unghiului. Daca nu, vezi si teoria din cartea ta de mate.