| anonim_4396 a întrebat:

Vine liceul... trebuie sa plec de langa colegi si de langa parinti. Nu pot sa ma impac cu ideea si pace, pe cuvant ca prefer sa fiu un idiot decat sa ma despart de colegi si parinti. Cum sa trec mai usor peste asta? Pur si simplu imi vine sa plang non stop... (vine vorba, doar cand imi aduc aminte)

Răspuns Câştigător
| ayosmdk a răspuns:

Cred ca problema ta este ca ti-e frica de schimbare.
Prinde curaj... Si eu sunt in clasa a 8-a si, da, e putin greu sa te desparti de prietenii vechi, sa iti faci altii noi dar nu e ceva asa dramatic incat sa plangi.
Pur si simplu fi sociabila si o sa vezi ca o sa fie bine.

Deja planuiesc intrarea mea in liceu si sper ca o sa fie super.
Ma rog sa nu mi se intample ce s-a intamplat in tabara.

Nu cunosteam pe nimeni si nu voiam sa atrag prea mult atentia asupra mea.
( erau un fel de cursuri de vara distractive, ceva gen atelier sau asa ceva )
Cum am intrat in clasa m-am impiedicat de prag si am cazut cu nasul de podea. Toti au inceput sa rada de mine si mi-am dat seama ca gresisem si clasa. Pornesc spre urmatoarea si cand am vrut sa intru ma uitam numai in jos sa nu ma mai impiedic si am intrat in profesorul coordonator de acolo. Cand m-au vazut si aia bandajata, cu ditamai leucoplastul pe fata au inceput sa rada si am fost poreclita clovnul clasei.
Asta a facut totul mai usor deoarece toti voiau sa fie pe langa mine sa vada ce prostii mai fac.
Dar sper ca nu o sa fac la fel si la liceu. laughing

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Schimbările în viața unui om sunt bine venite, la tine sunt dintre cele bune.
Succes pe mai departe!
Pa, pa.

| KaterinaРомановский a răspuns:

O să-ți treacă!

| Sarcasticu a răspuns:

Eh, stai să prinzi tu „gustul liceului", fără părinți care să te bată la cap...că imediat o să-ți schimbi părerea asta de acum. Așteaptă și ai sa vezi! happy

| anonim_4396 explică (pentru Sarcasticu):

Dar cum ramane cu colegii... Si chiar nu ma bate nimeni la cap. Parintii sunt de treaba, si daca se intampla sa am ceva cu ei, e rar. De colegi sunt foarte atasat, mai ales de unii. SI la ce liceu sunt "programat" laughing sunt toti niste sfinti, si niste ciudatenii ale naturii.

| Tgv a răspuns:

Când o să ajungi la liceu.o să te mai calmezi..alți colegi..altă viață..momentan doar mai profită de timpul în care probabil o să îi mai vezi, și după o să-ți treaca.

| LoveForCookies a răspuns:

Eh,haide că nu-i atât de rău(nu vine Sfârşitul Lumii). Asta ii o etapă importantă în viaţa ta şi trebuie sa înveţi să treci peste big grin Sigur ţi-ai format in clasa ta un grup de prieteni foarte buni cu care te poţi întâlni în vacanţă (aveţi o vară intreagă la dispoziţie) şi de ce nu? Şi la liceu. Să nu zici că te-ai înţeles perfect cu toţi colegii că nu te cred laughing Stay strong! Pentru că nu va fi prima despărţire din viaţa ta.Dar uite un lucru foarte bun: cunoşti oameni noi, cu bune cu rele.Vei da peste nişte prieteni la care nici măcar nu te puteai gândi.O să fie bine, o să vezi.