| Ghost99 a întrebat:

Voi ce credeti ca s-ar fi intamplat cu Ardealul daca Hitler castiga razboiul? Ar fi fost pastrat de catre Ungaria sau ar fi facut Antonescu vreo miscare si l-ar fi readus Romaniei?

Răspuns Câştigător
| UnXeeN a răspuns:

Deci Antonescu a facut o vizita in Germania inainte de intra in razboi cu URSS, acolo l-a intalnit pe Hitler si i-a spus planurile lui cum ca vrea distrugere totala(razboi total)
Hitler avea incredere in Antonescu dar nu avea increde in poporul roman.
Hitler promitandui lui Antonescu ca il va juta sa recupereze teritoriile pierdute in vara anului 1940, s-a ajuns la intelegerea ca Romania sa rupa tratatele cu Franta si sa intre in razboi de partea Germaniei.
Daca Germania ar fi castigat, cu siguranta ar fi dat Ardealul inapoi Romaniei...Tot ce era de facut era ca Romania sa mearga pana la capat ceea ce nu s-a intampat si s-a ajuns la o tradare (23 august 1944).

| Ghost99 explică (pentru UnXeeN):

Dar totusi noi am fost obligati de catre Germania Nazista prin Trataul de la Viena sa cedam Ardealul Ungariei...si atunci care era acel tratat cu Franta prin care noi ar fi trebuit sa cedam Transilvania?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Hitler se ocupa de unguri sa plece pentru ca avea tratate bune cu tara noastra

| corbulalbrosu a răspuns:

Bine ca nu esti curios sa afli ce culoare aveau ochii lui Burebista. big grin

| antonio611 a răspuns:

Daca si cu parca se dadeau in barca...