| AlisPretty a întrebat:

Voi prin animal ce intelegeti? Unele persoane includ la animale doar mamiferele, altele includ la animale reptilele, pesti, pasarile, amfibienii etc.

5 răspunsuri:
| Lorenuta2000 a răspuns:

Pai, eu la zoologie am invatat ca animalele inseamna: amiba, euglen asi parameciul( care sunt unicelulare), spongieri, celenterate,viermi,moluste, artropode(astea au fost nevertebratele) dar si pesti, amfibieni, reptile, pasari, mamifere(adica vertebrate).
deci eu sunt cea cu reptile, pesti etc. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei, prin animal, inteleg omul.

| BigG a răspuns:

Gaina nu ii animal, sarpele nu ii animal?
Fi nai atenta la ore si nu te uita la cat de frumos ii Ghitza din ultima banca.

| alessia5158 a răspuns:

Definitia biologica a cuvantului "animal" se refera la toti membrii regnului Animalia, inclusiv omul.
Documenteaza-te :http://ro.wikipedia.org/wiki/Regnul_Animalia
La scoala inveti dupa clasificarea :http://ro.wikipedia.org/wiki/Clasificare_dup%C4%83_...

| RoboțelulAndroidDinTelefon a răspuns:

Protozoare, spongieri, celenterate, moluste, viermi, artropode (animale nevertebrate), pesti, amfibieni, pasari, mamifere, reptile (animale vertebrate). Acum fac anatomia, care-i cu mult mai grea... sad