| Nilsson a întrebat:

Se spune ca mamiferele au evoluat din reptile, reptilele din amfibieni, iar amfibienii din pesti.
Clasa pestilor din ce a evoluat?
Sau mai exact, care au fost etapele intermediare de la prima celula din care ar fi evoluat toate formele de viata de pe Pamant si pesti?

12 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

Este nevoie de imaginatie pentru a inchipui asa ceva. Imaginatia nu inseamna neaparat ceva adevarat sau real. Adevarul este strict legat de prezent sau de prezentul fiecarui individ in parte. Si cei de la Nasa isi inchipuie ca Luna a provenit dintr-o ciocnire insa nu se vede sau nu are loc nici o ciocnire mare in spatiu intre Pamant si alt corp cosmic mare sau nu a avut loc in trecutul apropiat de durata unei vieti de om de aproximativ 80 de ani. Eu nu am vazut nici o ciocnire de asemenea intensitate de cand m-am nascut.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Steregoi):

Daca vedeai, nu ai mai fi fost in viata.

| Steregoi a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ce conteaza? N-am vazut si intr-adevar daca avea loc un astfel de eveniment nu mai eram acum.

| raMLesS a răspuns (pentru Steregoi):

Pai un asemenea eveniment se intampla odata la miliarde de ani posibil, poate si mai mult, e URIAS sistemul nostru solar, pamantul in sistemul solar e ca un punct de pix facut pe tavanul sufragerie tale, poate si pe ceva mai mare.
Un asemene corp, ar fi sa zicem de cateva ori mai mic decat pamantul, sunt foarte rare corpurile de genul... ce sansa e ca acel punct de cateva ori mai mic decat pamantul, sa intre in sistemul nostru solar, se se coordoneze cu pamantul, in acelasi timp, pe aceiasi traiectorie cu pamantul, la acelasi nivel, avand in vedere ca spatiul este tridimensional? Patru-dimensional chiar, dar nu intru in detalii.
Deci ti se pare o aberatie asta, spui ca nu crezi ca exista pentru ca nu ai vazut, dar crezi in satan si alte nebunii supranaturale de genul? Fugi ma d-aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea corecta este: ce l-a facut pe un peste sa doreasca sa paseasca pe uscat?
Uuuu! Sa va vad cum reactionati la asta!

| BlueDark a răspuns:

Nimeni nu stie ce a fost la inceput...Pentru ca atunci cand au aparut primele organisme vii, erau chiar proaste...

| Steregoi a răspuns (pentru BlueDark):

Da, cel mai probabil erau chiar proaste sau neinteligente primele microorganisme. Legile fizice nu sunt inteligente.

| BlueDark a răspuns (pentru Steregoi):

Noi nu am evoluat din nimic.Multi zic ca am evoluat din maimute, dar acest mit a fost dizolvat in 2016 de arheologii rusi.Au datat fosilele australopitecilor ai au demonstrat ca acestia au existat mai recent decat s-ar fi crezut initial.

| Romanul86 a răspuns:

Evoluționiștii îți vor spune că din protozoare adică din amibă, parameci, euglena verde.

| deadhoe a răspuns:

Artropode?

| Lugdunon a răspuns:

De mentionat ca mamuferele nu au evoluat din reptile adevarate, ci mai degraba dintr-o forma tranzitionala dintre ele si amfibieni. Pestii simplu spus au evoluat din niste vertebrate mai simple care erau practic un fel de viermi.
Daca te intereseaza filogenia asta in mare detaliu de la primele celule poti sa vizionezi seria asta: https://youtu.be/AXQP_R-yiuw