| anonim_4396 a întrebat:

Cum a reusit noe sa puna in barca aia micuta toate plantele,mamiferele, reptilele, insectele, pestii, pasarile si altele + mancare si apa potabila?

22 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Da de ce vrei sa stii? Te bate gandul sa-l imiti?

| LineGuide a răspuns:

Auzi, 300 de ani iti spun ceva?

| RAY a răspuns:

De ce nu il intrebi?

| martzian a răspuns:

"barca aia micuta" cam cat de micuta crezi ca era barca si cat crezi ca a lucrat la ea?

| martzian a răspuns (pentru martzian):

Hai sa iti spun eu dimensiunile minime, luandu-ne dupa traducerea termenului din Geneza 6:15 - "cot" ('ammâh - unitate de masura care, aproximata cu lungimea bratului de la cot in jos, varia intre 45 si 56 de cm). La un calcul scurt vei obtine un minimum de 135m lungime, 22, 5m latime si 13, 5m inaltime.
Dar, cand a putut el termina o asemenea constructie grandioasa? Calculele arata si ca, in scenariul cel mai pesimist, in care Noe era ajutat doar de cei din familie, ar fi terminat-o in 65 de ani.

| WhatheWow a răspuns:

Mai bine uitati-va putin unde poate duce indobitocirea! http://www.youtube.com/watch?v=GNfcncEZkkY&feature=player_detailpage

| Justrollin a răspuns:

I-a zis dumnezo, mai taie din ele da-le dracu

| gabriel31 a răspuns:

Incredibil,nu? ..cum crezi ca a reusit sa le stranga? ar fi fost imposibil pentru noe, dar nu si pentru Dumnezeu

| anonim_4396 explică (pentru gabriel31):

Nu am zis nimic de strans... am zis de pus in arca, de "spatiul" ocupat. Sa nu mai zic de greutatea pe care trebuia sa o suporte o "barcuta" din lemn.

| gabriel31 a răspuns (pentru anonim_4396):

La strans m-am referit eu din cauza ca era mai greu decat sa le faca loc in arca.nu era o'' barcuta''.

| Purec a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu am zis nimic de strans... am zis de pus in arca, de "spatiul" ocupat. Sa nu mai zic de greutatea pe care trebuia sa o suporte o "barcuta" din lemn. "

pai mai vezi tua zi dinozauri? sau Quagga? mamutii? vezi? nu au incaput toti si au disparut. A luat si Noe ce era mai important

| anonim_4396 explică (pentru Purec):

"A luat si Noe ce era mai important "... instructiunile sale erau clare... trebuie sa ia din TOATE.

| anonim_4396 explică (pentru gabriel31):

Deci cum a suportat arca respectiva toata greutatea si unde a fost loc pentru atatea mamifere, reptile, pasari, plante, pesti si altele?

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

"Deci cum a suportat arca respectiva toata greutatea si unde a fost loc pentru atatea mamifere, reptile, pasari, plante, pesti si altele?" Cate specii au trebuit sa ajunga pe arca? Ai idee?

| razvan2611 a răspuns:

Textul intregii Sfintei Scripturi are ca principala caracteristica ambiguitatea ( adica poate fi interpretat in mai multe feluri ) sa nu te gandesti acum ca o fii luat el din toate animalele cate exista pe Terra cata una. Eu cred ca se refera la faptul ca prin acel potop Dumnezeu a pedepsit pamantul deoarece oamenii erau foarte pacatosi, El l-a anuntat pe Noe deoarece acesta facea voia lui Dumnezeu faptul ca Noe nu a urcat in,, barca'' omul este, dupa cum ti-am mai spus ca dumnezeu dorea sa il pedepseasca. El a urcat animelele, adica le-a salvat pentru ca ele nu au Constiinta si nici Suflet si ele nu pot pacatuii.
Din toate acestea daca doresti sa intelegi testele Biblice trebuie sa stai sa te gandesti putin, deoarece nu poti lua sensul direct,,, Motamo''... scuze pentru repetarea aceleiasi ideei de mai multe ori si sper ca m-am exprimat binehappy

| anonim_4396 explică (pentru razvan2611):

Nu am prea inteles ce ai vrut sa zici dar...
"A PEDEPSIT PAMANTUL DEOARECE OAMENII ERAU FOARTE PACATOSI"... nu putea sa scape doar de oamenii pacatosi fara sa ucida atatea animale si plante? Daca au fost copii recent nascuti, ei ce vina au avut? Daca unele femei urmau sa nasca, acei copii ce vina au avut? Erau ei chiar atat de malefici incat au meritat sa fie ucisi? Foarte multi crestini considera povestea cu noe ca fiind reala, deci el chiar a luat animalele. Interesant este ca nu se spune nimic de plante si pesti. Cred ca stii si tu cat de mult iubesc florile sa stea scufundate in apa sarata atatea zile. Sa nu mai zic de pestii din apa dulce si cei din apa sarata, ei fiind mari fani ai amestecarii apelor.

| Zenicide a răspuns (pentru razvan2611):

Misto mosule, poti interpreta biblia cum vrei tu. Scrie ce vrei tu sa scrie, ia zi cele zece prounci cum sa le interpretam? Sau le luam "Motamo''?

| razvan2611 a răspuns (pentru Zenicide):

Mos esti u, eu nu sunt mos, eu doar mi-am spus punctul de vedere si stiu ai bine decat toti ceea ce doresc sa spun despre Biblie si despre intelesul ei, voi, acestia care habar nu aveti de religie nu inteleg ce cautati la aceasta rubrica, voi intelegetii ceea ce vreti sa intelegeti nu ceea ce trebuie inteles... si inca ceva,, Gura pacatosului adevra graieste'' iti spune ceva aceasta expresie?, desteptaciune,...

| razvan2611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci...

| s96 a răspuns:

Cu pokemingi

| JLOJLOJLOJLOJLO a răspuns:

Pentru ca e doar o poveste pentru copii