| AlisPretty a întrebat:

Voi prin animal ce intelegeti? Unele persoane includ la animale doar mamiferele, altele includ la animale reptilele, pesti, pasarile, amfibienii etc.

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Definitia biologica a cuvantului "animal" se refera la toti membrii regnului Animalia, inclusiv omul.
Documenteaza-te :http://ro.wikipedia.org/wiki/Regnul_Animalia
La scoala inveti dupa clasificarea :http://ro.wikipedia.org/wiki/Clasificare_dup%C4%83_...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei, prin animal, inteleg omul.

| RoboțelulAndroidDinTelefon a răspuns:

Protozoare, spongieri, celenterate, moluste, viermi, artropode (animale nevertebrate), pesti, amfibieni, pasari, mamifere, reptile (animale vertebrate). Acum fac anatomia, care-i cu mult mai grea... sad

| BigG a răspuns:

Gaina nu ii animal, sarpele nu ii animal?
Fi nai atenta la ore si nu te uita la cat de frumos ii Ghitza din ultima banca.

| Lorenuta2000 a răspuns:

Pai, eu la zoologie am invatat ca animalele inseamna: amiba, euglen asi parameciul( care sunt unicelulare), spongieri, celenterate,viermi,moluste, artropode(astea au fost nevertebratele) dar si pesti, amfibieni, reptile, pasari, mamifere(adica vertebrate).
deci eu sunt cea cu reptile, pesti etc. big grin