| Lorenuta2000 a întrebat:

Vreau sa ma fac farmacista si nu stiu ce materii trebuie sa fac la liceu.
Si unde se gasesc astea in lista cu specializari( sau cum le-o mai spune)? Am gasit pe site-ul liceului la care vreau sa merg urmatoarele profiluri:
- profil real: matematică informatică (30 de locuri)
• matematică informatică, intensiv informatică (30 de locuri)
• matematică informatică, intensiv lb. engleză (60 locuri)
• stiinţele naturii (30 locuri)
- profil uman :• filologie, bilingv engleză (30 locuri)
• filologie (30 locuri)
• ştiinţe sociale (30 locuri)
Stiu deja ca trebuie sa ma concentrez pe chimie si fizica.
Mersi.

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Mergi la stintele naturii, este cel mai apropiat profil de ce ai tu nevoie. Nu ai nevoie de 5 ore de matematica / informatica si nici de 5 ore de limba romana/engleza pe saptamana.
La stiintele naturii vei face 3 ore de matematica si trei de romana pe saptamana, si fizica, chimie, biologie.
Tu ai nevoie cel mai mult de chimie, apoi de putina biologie. Daca nu intelegi chimia, o sa-ti fie foarte greu in meseria asta.

Sigur, poti merge la orice profil vrei, pentru a intra la scoala de farmacist nu ai un profil impus. Dar daca faci ceva chimie in liceu, o sa-ti fie mai usor.
Daca chimia si matematica nu sunt punctul tau forte, mergi la un profil uman, iar apoi la facultate.

9 răspunsuri:
| ionutison a răspuns:

Te duci la orice profil vrei.pe urma dupa liceu faci scoala post-liceala si aplici la farmacie

Abh
| Abh a răspuns:

Mergi la profil uman, te va ajuta limba engleza indirect.

| viotedy a răspuns:

La stiintele naturii faci multa chimie si biologie. apoi faci fie postliceala 2 ani -asistent farmacie, fie facultate.

| Zenithf a răspuns:

Cel mai bine este sa faci matematica informatica, sau matematica info+lb. engleza, iar stiintele naturii sa fie urmatoarea alegere pe lista. Desi faci mai mult niste materii care nu au directa legatura cu farmacia (matematica si informatica), iti folosesc si acestea, si iti pastreaza mai multe optiuni deschise in viitor, va fi mult mai usor sa te (re)orientezi catre un profil tehnic daca vei simti asta mai tarziu.

| Lorenuta2000 explică (pentru valentingb):

La mate ma pricep, mai ales la algebra, dar sunt clasa a sasea si abia din toamna fac chimie, asa ca nu stiu daca ma pricep la ea. Mersi big grin

| valentingb a răspuns (pentru Lorenuta2000):

happy Ce scumpa esti! O sa faci chimia incepand cu anul viitor si o sa vezi daca iti place, daca o intelegi. Si abia pe urma o sa poti alege o directie in viata. Succes!

| Lorenuta2000 explică (pentru valentingb):

Daca tot esti intrat, poti sa-mi spui daca stii ceva de examenele alea care trebuie date in clasele 2, 4 si 6 si de care se tine cont la intratrarea in liceu? Umbla zvonuri cum ca s-ar da de anul asta si nici nu stiu la ce materii se dau. Mersi iarasi.

| valentingb a răspuns (pentru Lorenuta2000):

Pfuai! Eu am terminat de mult scoala si era altfel pe vremea mea.M-am mosnegit happy. Dar! Dar iti promit ca aflu, si iti spun, bine? Da-mi o cerere de prietenie, sa te gasesc usor.winking

| valentingb a răspuns:

Din cate stiu, ministrul a dat un ordin care amana aplicarea integrala a legii inca un an. Anul asta doar cativa elevi vor da acest examen, un mic esantion, (soareci de laborator, pe care se testeaza diverse metode) notele nu apar in catalog ci in dosarul propriu. Dar am sa caut detalii, cunosc o profesoara.