| Raresq123 a întrebat:

Vreau sa stiu si eu plantele din depresiunea brasov. va rog funda + vot

Răspuns Câştigător
| VladConstantin20 a răspuns:

Multe specii prezente aici sunt foarte rare în flora României: angelica(Angelica archangelica),papucul doamnei(Cypripedium calceolus),ghinţura galbenă(Genitiana lutea),ghinţura punctată(Gentiana punctata),floare de colţ(Lentopodium alpinum),crinul de pădure(Lilium martagon),narcisele(Narcissus radiiflorus),sângele voinicului(Nigrittela rubra),zâmbrul(Pinus cembra),jneapănul(Pinus mugo),smârdarul(Rhododendron myrtifollium), arborele tisa(Taxus baccata), bulbucii de munte(Trollius europaeus).
Pâna în prezent în Munţii Maramureşului au fost identificaţi în total un număr de 1265 taxoni, aparţinând la 217 familii, reprezentaţi prin:169 taxoni macromicete(Mycobiota)din 34 familii; 128 taxoni de licheni din 47 familii; 286 taxoni de briofite din 48 familii si 682 taxoni de cromifite din 88 familii