| ssilver a întrebat:

Vreau sa urmez un profil de matematica-informatica bilingv engleza. In ce consta acest profil(ma intereseaza in special partea de bilingv)? La finalul clasei a douasprezecea obtin un certificat care atesta cunostintele pe care le am in limba engleza?

Răspuns Câştigător
| Andee10 a răspuns:

Hey! Eu am terminat filologie bilingv și diferența dintre noi și filo normal (la liceul unde am fost eu) e că noi făceam 5 ore de engleză pe săptămână și aveam opționale în engleză (legate de istoria Angliei/geografia Angliei etc). La final de tot am dat un atestat de limbă, dar nu mi-a folosit niciodată la nimic besides flexing că e cool să menționez că am.

În schimb alea 5 ore de engleză pe săptămână au fost foarte uile în pregătirea pentru Examenul Cambridge pentru că lucram în fiecare zi exerciții pe structura examenului și am și luat certificatul cu nivelul maxim.

Dacă îți place engleza eu zic că e super folositor să urmezi un profil bilingv. Acum probabil există mai multe diferențe între filo bilignv și mate-infot bilingv, dar sper că ce am zis aici te ajută măcar să-ți faci o idee generală.