| ChildrenOfBodom a întrebat:

Vreau si eu descrierea stiintifica a unui oras la intamplare (Paris, Londra...). Multumesc! Funda

3 răspunsuri:
| eusuntmarius a răspuns:

Poti gasi descrierea stiintifica a Londrei la adresa:http://www.travelers-way.com/Europa/descriere_marea_britanie.html

Răspuns utilizator avertizat
| Militaru_Liviu_1997 a răspuns:

Cel mai cunoscut oraş din Ţara Bârsei este Braşovul. Este cunoscut încă din 1292, când oraşul a fost menţionat în Diploma Cavalerilor. Situat în partea centrală a judeţului, în interiorul arcului carpatic, oraşul este pozişionat la o altitudine de 520-620, la piciorul Dealului Tâmpa. Se poate înţelege astfel de ce timp de 12 secole, saxonii şi-au instaurat principalele oraşe aici.
Oraşul Braşov, denumit de saxoni Kronstadt, era considerat unul dintre cele mai puternice centre comerciale, lucru uşor de observat şi astăzi prin aerul său medieval. Astfel, Muzeul de Istorie, aşezat astăzi în Piaţa Sfatului, dezvăluie urmele trecutului prin numeroase documente, alături de alte obiective turistice, precum Bastionul Ţesătorilor, Biserica Neagră sau Biserica Sf. Nicolae din Schei.