| cookie_6708 a întrebat:

Vreau si eu idei, despre ecologie pentru un panou eco la colegiu... dau funda pentru cea mai inspirata ideebig grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1) O macheta 3d si o sa-ti spun si cum
a) Cumpara o minge mai mare de plastic de la magazin si inveleste-o in hartie alba ( neaparat alba) pe care o lipesti de minge cu aracet / banda dublu-adeziva.
b) Acum picteaza Pamantul cum e el : albastru, verede, maroniu cauti si tu pe net cum arata.
c)Acum confectioneaza din hartie,, gunoaie " : hartii, ambalaje, mucuri de tigari iar daca poti fa si niste sticle
d) Acopera tot pamantul cu aceste gunoaie si lipeste-i pe partea din fata doi ochi ( din carton, hartie gumata sau ce vrei tu ) care plang si o gura.
e) Mainile : din doua bucati de sarma faci manutele. Le indoi putin la capat si le lipesti de Pamant cu aracet / banda dublu-adeziva.
f) Indoaie putin o mana in asa fel incat in locul unde ar fi mana ( de la incheietura in jos ) sa-ti reiese un cerculet
g) In acel cerculet introduci o pancarda pe care o faci dintr-un betisor de la inghetata pe care ai lipit o bucata mica de carton.Pe pancarda scrii :,, Lasati-ma sa traiesc! "
h) Acum introdu pancarda in cerculetul acela de la mana Pamantului pe care l-ai modelat idn sarma.
Sper ca ai inteles idee! Pare complicat dar e simplu de facut. Mai am cateva daca te ajuta :

2. Pamant Poluat vs Pamant Ingrijit

a) Pe un panou mare ( dimensiunile ar trebui sa fie cam 1, 30 m pe 1 m ) deseneaza doua cercuri ( doua Pamanturi cum ar veni ) si coloreaza-le conform realitatii ( cauta pe net cuma arata Terra )
b) Din materiale textile ( preferabil negru ) faci doua perechi de ochi : tristi si veseli. La unul dintre cele doua Pamanturi ii pui ochii veseli iar la celalalt ochi tristi. Nu uita sa le faci gura! ( una care zambeste si una care e trista )
c) Acum fi atent/a! Din plastilina modeleaza sticle, cutii si fiare vechi iar din hartie alba mototoleste hartiute si ambalaje.
d) Acum lipeste-le toate pe Pamantul trist ( cel cu ochii tristi ) si ingroapa-l ca sa spuna sa intr-un morman de,, gunoaie ".
e) Tot din plastilina, mai modeleaza niste flori frumoase si copaci verzi pe care le lipesti pe planeta fericita ( cea pe care ai lipit ochii veseli ) Aceasta ar trebui sa reprezinte PLaneta Terra fara poluare, iubita si ingrijita de oameni iar cealalta ...Consecintele nepasarii si neglijentei noastre fata de planeta.
PS : Daca mai vrei sa adaugi ceva peste planete poti, dar ai grija sa corespunda profilului pe care l-ai realizat pana acum.
f) Acum din doua betisoare de la inghetata si o bucata de carton realizeaza doua pancarde mici. Una o pui in mana Pamantului trist ( am uitat sa mentionez mainile - le faci tu din hartie neagra sau cu carioca le desenezi ) si scrii pe ea,, Salvati-ma! " Iar pe a doua o pui in mana Pamantului vesel si scrii pe ea,, Continuam sa iubim si sa protejam planeta! "
Aici ar trebui sa ilustrezi intalnirea dintre doua Pamanturi ale viitorului. Unul in situatia negativa si unul in cea pozitiva.

3) Viitor catre Pamant

a) Pe un panou mare ( dimensiunile ca si la celalalt proiect ) desenezi la mijloc Terra. Il colorezi bla bla bla ii faci ochii din materiale textile, gura etc. Pe fata Pamantului trebuie sa ilustrezi o figura ca si cum ar fi speriat si nu ar stii ce se va alege de el.
b) Cauta pe net poze cu niste copii care ajuta natura ( strang gunoaie, planteaza copaci ) si cu copii care polueaza natura ( arunca pe joc, mazgalesc copacii, taie pomii ). Pozele cu poluare le lipesti in partea stanga si cele cu copiii care au grija de planeta in partea dreapta ...sau invers ( cum iti e bine ). Aici ilustram Pamantul care nu stie ce se va alege de el : Il vor ajuta copiii si oamenii sa traiasca mai departe miliarde de ani sau va fi poluat si dat uitarii?
Sper ca te-ai prins de idee!

4) Eseu
Poti face un eseu cu privire la starea planetei noastre. Uite ce ai putea scrie in ea :
- Ce e Terra de fapt? casa noastra )
- CE inseamna Terra?
- De ce traim pe Terra si nu altundeva?
- Noi si Terra
- Manifestarile noastre fata de Terra
- Poluare vs Curatenie
- Salvam planeta!
- De ce e mai bine Eco?
- Cum a aparut si de ce e bine sa mearga mai departe civilizatia de pe Terra?
- Terra ne cere ajutor. Nu fiti rai de inima!

Imi dai fundita te rog frumos de tothee hee?

3 răspunsuri:
| Daniel123 a răspuns:

O bucata de placaj pe care sa pui in partea de sus un P.E.T, o punga, o bucata de plastica tote nedegradabile. Iar in partea de jos o punga biodegradabila, o cutie tetra pack (precum cele de la lapte), si o bucatica de lemn, iar ma mijlocul plansei sa scrii : "VOI CE ATI ALEGE? FITI INTELEPTI! "

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un panou tridimensional cu o padure poluata si planeta pe jumatate distrusa

| PuSsU a răspuns:

Pe o bucata de carton sau din ce material vrei sa faci pune imagini cu paduri, rauri, orase poluate si scrie de ce distruge asta natura.
Sper sa te fi inspirat ideea mea, eu asa am luat 10
Bafta!
funda plz