| Bixuuuuuu a întrebat:

Vreau si eu informatii despre Roma Antica! dau funda!

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Salut! Îmbrăcămintea romanilor se caracteriza înainte de toate prin simplitate: nu necesita nici croială aproape deloc şi nici cusătură; încât intervenţia croitorului de profesie era minimă. Veşmântul oficial al romanilor (dar care era interzis ţăranilor, muncitorilor simpli şi sclavilor) era toga: o bucată de stofă groasă de lână albă, tăiată în formă de elipsă sau de semicerc cu un diametru care putea ajunge până la şase metri.

În epoca imperială se purta tot mai mult toga colorată – potrivit anumitor norme: toga împăratului era roşie, a generalilor victorioşi era de purpură cu broderii aurite, iar a copiilor sub 17 ani (precum şi a înalţilor magistraţi sau a unor categorii de sacerdoţi) era tivită cu o fâşie de purpură. Uite aici:Roma Antică a fost un oraș-stat a cărui istorie se întinde în perioada de timp cuprinsă între 753 î.Hr. și 476 d.Hr. Pe parcursul existenței sale de douăsprezece secole, civilizația romană a trecut de la monarhie la republică oligarhică și, apoi, la imperiu extins. Ea a dominat Europa de Vest și întreaga arie în jurul Mării Mediterane, prin cuceriri și asimilare, însă, în final, a cedat în fața invaziilor barbarilor din secolul cinci, marcând, astfel, declinul Imperiului Roman și începutul Evului Mediu. Civilizația romană e, deseori, clasificată ca o parte din Antichitatea Clasică, împreună cu Grecia antică, o civilizație care a inspirat mult cultura Romei antice. Roma antică a adus contribuții importante în organizarea politică și administrativă, juridică, artă militară, artă, literatură, arhitectură, limbile Europei (limbile romanice), iar istoria sa continuă să aibă o influență puternică asupra lumii moderne.

3 răspunsuri:
| Hotmama12 a răspuns:

Ai google? Foloseste-l!

| Bixuuuuuu explică (pentru Hotmama12):

De una ca am scris aici inseamna ca nu am gasit pe net!winking

| Hoca_Raul_2000 a răspuns:

Salut! in primul rand trebuie sa stii ca antichitatea dureaza de la aparitia scrierii(3500 i.hr) pana la Caderea Imperiului Roman de Apus (476). Bun, ca sa stii ca Roma antica se situaza in Antichitate.
Roma Antica: se imparte in 3 mari categorii
a) Roma Regala(753-509)
b)Republica Romana(509-27)
c)Imperiul Roman(27-476)
Roma Regala:
-Potrivit legendei consemnata de Titus Livius de la Fondarea Romei, cel care a fondat-o a fost Romulus, dpa cum bine stim. Romulus care a fost si primul rege.
-In roma regala, au existat 7 regi iar cel mai important rege a fost Servius care in timpul sau a creat primele institutii si a inceput lucrarile de asasinare.
Institutiile cum ar fi: a)Monarhia-regele era conducatorul armatei, Marele Preot, etc!
b)Senatul-alcatuit din 300 de persoane proveniti din randul patricienilor(oameni bogati)
Structura sau stratificarea oamenilor din roma antica:
1)Cetateni(aveau toate dreoturile)
2)Plebea(nu aveau drepturi politice)
3)Sclavii(nu aveau nici un fel de drept si erau considerati niste lucruri, puteau fi oricand omorati)
c)Magistraturile:Consuli, cenzori si pretori(superiori)
-clestori(inferiori)
-nemultumirea populatiei fata de regalitate si lipsa de drepturi la plebea a adus la caderea monarhiei si aducerea republicii in 509

Republica Romana(509-27)
-ce era Republica(treburi politice)
- in timpul republicii puterea apartinea patricienilor
-lipsa de drepturi la plebea a adus un conflic intre patricieni si plebea(498-287).
-la finalul acestui conflic patricienii erau obligati sa recunoasca existenta plebei.
-A fost infintata o noua magistratura si anume Tribunatul
Tribunul plebei reprezenta interesele acesteia si drept de vot.
Reformele din perioada republicii erau optimati si populari. Popularii doreau realizarea unei reforme agrare...castiga optimatii.

Imperiul Roman(27-476)
-in sec I expansiunea romana a facut ca guvernarea statului sa fie foarte dificila
-Pentru aceasta, in anul 60 i.hr, 3 mari generali (cezar, pompei si Lepidus) au incheiat o intelegere in virtutea caruia si-au impartit teritoriile romei.
-Dupa moartea lui Lepidus(53) intre Cezar si Pompei a izbugnit un razboi civil cu victoria lui cezar care a condu roma pana la asasinarea sa in anul 44.
-Dupa asasinarea sa in 44, s-a constituit cel de-al II-lea triumvir, Octavianus(nepot al lui Cezar), Marc Antonio si Crassus doi fosti generali de-a lui Cezar.
-Dupa incheierea acestui senat a izbugnit un razboi intre cei care l-au asasinat pe cezar si Triumviri.
Cei trei si-au impartit teritoriile in: Octavianus si-a luat Occidentul, Marc Antonio orientul si Crassus si-a luat Nodrul Africii si Hispania.
-Dupa retragerea lui Crassus, intre Marc si Octavianus a izbugnit un razboi incheiat cu vitoria lui Octavianus.(31)
-Octavianul ramane singurul stapan al romei iar in anul (27) este proclama imparat.
Imperiul roman cuprindetonguerincipatul(27-285)
Dominantul(284-476)
Principatul: Octavianul in anul 27 primeste din partea senatului o serie de titluir prin care intreaga putere trece in mainile sale: imperator(conducator militar), parinte al patriei, principes senatus(primul dintre senatori), mare preot, Augustus(precinstitul), tribun pe viata, etc.
-in timpul principatului roma era condusa de 4 dinastii:iulio claudiana, flavilor, autonomilor, severilor.
-In secolul al III-lea imperiul roman a traversat o criza politica determinate de luptele pentru tron intre generali romani(care inseamna anarhie militara).
-in timpul anarhiei militare imperiul roman a pierdut o serie de teritorii si a fost invadata de catre popoarele de la frontiera.
-ordinea in imper a fost restabilita de catre Diocletian(284-305)
-Cu domnia lui Diocletian incepe o perioada a istoriei romei si anume Dominatul.
-In timpul dominatului imparatul a fost considerat Dominus Et Deus
-Diocletian a introdus o noua forma de guvernare numita tetrarhie
-in sec al 4 imperiul s-a confruntat cu o serie de popoare migratoare ceea ce l-a determinart pe Diocletian sa-si imparta imperiul 395 intre cei 2 fii ai sai.
a)imperiul de rasarit avea capitala la Constantinopol si a supravietuit pana in 1453cand a fost cucerita de catre Turci
b)Imperiul Roman de Apus avea capitala la Roma si a rezistat pana in anul 476. Sper ca ti-a fost de folos!