| fuckName a întrebat:

Vreau si eu niste site-uri cu probleme cu arii si volume pentru formele geometrice ( triunghi, patrat, dreptunghi,paralelogram,trapez,cerc,cub,paraleliped,trun ghiuri de piramida, cilindru, trunchi de con, con drept,sfera, prisme. piramide ). Sunt clasa a10a, dar problemele pot fi si simple. Am de facut un portofoliu si nu mai am cartile vechi. Funda.

2 răspunsuri:
| DanielVălean a răspuns:

1. Sa presupunem ca nu cunoastem formula de calcul pentru aria dreptunghiului, ci doar formula pentru aria triunghiului. Deduceti formula pentru aria dreptunghiului.
2.Sa presupunem ca nu cunoastem formula de calcul pentru aria patratului, ci doar formula pentru aria triunghiului. Deduceti formula pentru aria patratului.
3.Sa presupunem ca nu cunoastem formula de calcul pentru aria rombului, ci doar formula pentru aria triunghiului. Deduceti formula pentru aria rombului.
4.Sa presupunem ca nu cunoastem formula de calcul pentru aria trapezului, ci doar formula pentru aria triunghiului. Deduceti formula pentru aria trapezului.