| CurcubeulColorat a întrebat:

Vreau si eu o povestire mai pe scurt la,, Hronicul si cantecul varstelor,, de Lucian Blaga. Eu am un comentariu dar e de vreo 2 pagini si ceva si am de invatat si nu reusesc deloc sa tin minte! Fundita!

2 răspunsuri:
| AaBb a răspuns:

E foarte greu sa memorezi voluntar. Cel mai usor este sa memorezi involuntar. happy
Si ideea este sa nu-l tocesti. Citeste cu textul si cand citesti cometnariul gandeste-te la text, care secventa din text este comentata, ce ai inteles tu din text, ce scrie in comentariu despre text etc.
Repet, comentariul acela e doar un instrument sa intelegi textul, nu trebuie tocit. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! si ce daca e de 2 pagini invata si tu ce tii mai usor si ce ai sa tii minte,, citeste de citeve ori continutul si miine ai sa tii minte ceva ceva, gandeste-te la ceea ce citesti si va fi totul ok,, pa succes,,