| anonim_4396 a întrebat:

Vreau si eu poezii destul de scurte ( cu cat mai mici, cu atat mai binewinking ), in care sa apara tema iubirii; poeziile sa fie din literatura straina sau romana; precizati si poetul. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Euletitia a răspuns:

Buna! Nu prea stiu ce poezii din literatura universala sa-ti recomand, insa iti pot spune mai multe titluri de poezii de dragoste din literatura romana:
Mihai EminescU; "Luceafarul", "Lacul", "Dorinta", "Craiasa din povesti", "Pe langa plopii fara sot", "Sara pe deal", "Povestea teiului", "Povestea codrului", "O, ramai"
Ion Minulescu: Romantele
Lucian Blaga: "Izvorul noptii"
Nichita Stanescu: "Leoaica tanara, iubirea"
Sper ca te-am ajutat!

1 răspuns:
mira
| mira a răspuns:

Mihai Eminescubig grinorinta, Lacul; Lucian Blaga:Izvorul noptii