| Motanul239 a întrebat:

Vreau si eu un exemplu de opera dramatica din perioada renascentista cu autor. primul raspuns ia FUNDA!

Răspuns Câştigător
| babyblue_8588 a răspuns:

Scriitori de seamă ai Renașterii

Dante Alighieri: Care a scris Divina Comedie
Giovanni Pico della Mirandola: care a scris Oratio de dignitate hominis
Erasmus din Rotterdam: care a cules Textus Receptus și scris Moriae Encomium
Thomas More: care a scris Utopia
Giovanni Boccaccio: care a scris Decameronul
Niccolò Machiavelli: care a scris Principele
Baldassare Castiglione: care a scris Il libro del cortegiano, Cartea curteanului
Michel de Montaigne: care a scris Eseuri
Miguel Cervantes: care a scris Don Quijote
Luís de Camões: care a scris Os Lusíadas
William Shakespeare: care a scris piese de teatru, printre care Hamlet și Visul unei nopți de vară!

2 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Scriitori de seamă ai Renașterii

Dante Alighieri: Care a scris Divina Comedie
Giovanni Pico della Mirandola: care a scris Oratio de dignitate hominis
Erasmus din Rotterdam: care a cules Textus Receptus și scris Moriae Encomium
Thomas More: care a scris Utopia
Giovanni Boccaccio: care a scris Decameronul
Niccolò Machiavelli: care a scris Principele
Baldassare Castiglione: care a scris Il libro del cortegiano, Cartea curteanului
Michel de Montaigne: care a scris Eseuri
Miguel Cervantes: care a scris Don Quijote
Luís de Camões: care a scris Os Lusíadas
William Shakespeare: care a scris piese de teatru, printre care Hamlet și Visul unei nopți de vară

| wpqr1 a răspuns:

Matteo Maria Boiardo cu opera dramatica Orlando innamorato